Kartę "Gmina Kluczbork dla Rodziny +” będą mogły otrzymać wszystkie rodziny w gminie, które mają trójkę i więcej dzieci, bez względu na wysokość dochodów - powiedział burmistrz Kluczborka Jarosław Kielar. Od 2013 r. rodziny te będą płacić połowę ceny za przedszkole i żłobek za trzecie dziecko, a każde kolejne dziecko z takiej rodziny będzie przyjmowane do tych placówek za darmo. Całkowicie zwolnione z opłat za przedszkola będą też dzieci niepełnosprawne.

Miasto będzie tym rodzinom wypożyczać kupione przez samorząd podręczniki szkolne. Posiadacze karty będą też mogli chodzić za pół ceny na imprezy organizowane przez gminę oraz za 50 proc. kosztów korzystać z gminnych ośrodków kultury czy sportu.

„Chodzi o to, by uaktywnić te rodziny, ułatwić im dostęp do oświaty, kultury i sportu i docenić choć w ten sposób trud, jaki wkładają w wychowanie potomstwa” - podkreślił burmistrz Kluczborka.

Podobną kartę mają mieć też osoby, które mają 65 i więcej lat. Karta będzie uprawniać seniorów do korzystania za pół ceny z zajęć w gminnych ośrodkach kultury i sportu. Tak jak członkowie rodzin wielodzietnych starsi mieszkańcy gminy będą też mogli skorzystać z darmowych porad prawnika i psychologa.

Burmistrz Kluczborka dodał, że według wyliczeń koszt zniżek w przedszkolach i żłobkach, wypożyczanie podręczników i porady prawne mają kosztować gminę ok. 100 tys. zł rocznie.

„Koszty zniżek na imprezy będziemy mogli określić dopiero pod koniec 2013 roku, gdy okaże się, jakie było zainteresowanie” – powiedział Kielar.

Wnioski o wydanie kart dla rodzin i seniorów można będzie składać w Ośrodku Pomocy Społecznej lub Wydziale Spraw Obywatelskich jeszcze w tym roku. Z wyliczeń gminy wynika, że kartą "Gmina Kluczbork dla Rodziny +” może być objętych ok. 300 rodzin w gminie.

W przyszłości samorząd zamierza też namawiać prywatnych przedsiębiorców, by rodzinom z kartami oferowali kilku czy kilkunastoprocentowe zniżki.

W gminie Zawadzkie, która już w kwietniu wprowadziła podobną kartę w ramach projektu "Duża Rodzina 4+" (dla rodzin z czwórką i więcej dzieci), udało się namówić kilkanaście firm, by udzielały takich zniżek. „Dzięki temu rodziny te mogą taniej kupić podręczniki, ubrania albo na przykład węgiel” – powiedział Mieczysław Orgacki, burmistrz gminy Zawadzkie.

Z karty "Duża Rodzina 4+", która uprawnia też do darmowych przejazdów komunikacją lokalną i darmowego uczestnictwa w zajęciach sportowych, korzysta ok. 20 rodzin.

„W najbliższym czasie podsumujemy projekt. Zastanawiamy się nad rozszerzeniem go o rodziny z trójką dzieci” – dodał Orgacki.

kat/ abr/