Podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego szefowa KBW Magdalena Pietrzak przedstawiła samorządowcom informację nt. stanu przygotowań do przeprowadzenia wyborów.

Zadeklarowała ścisłą współpracę z samorządami, poinformowała też o liście sędziów z Krajowego Biura Wyborczego wystosowanym do samorządowców, który w najbliższym czasie powinni otrzymać wójtowie, burmistrzowie i prezydenci. – To pismo z podziękowaniami i prośbą o dalszą współpracę – dodała.

Według Magdaleny Pietrzak prace nad budżetem na cele wyborcze są na etapie końcowym „głębokiej analizy związanej z dotychczasowym przeprowadzaniem wyborów”. – Śpieszę uspokoić państwa, że środków wystarczy, zakładamy, że otrzymają ich państwo więcej niż przy poprzednich wyborach, ponieważ plan, jaki był przygotowany do budżetu, zakładał środki z wykonania z 2014 roku, stwierdziliśmy jednak, że po czterech latach muszą zostać zwiększone – wyjaśniła.

Jak zapewniła, końcowe informacje będą przedstawione po rozmowach z minister finansów.

Transmisje nie będą obowiązkiem samorządów – sprzęt zostanie zakupiony na poziomie centralnym. – Przyczyna jest prozaiczna, nie bylibyśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwa takiej transmisji, a organizacyjnie byłoby to wątpliwe do wykonania – zaznaczyła szefowa KBW.

Jak dodała, PKW i KBW starają się przygotować takie rozwiązanie, które nie będzie angażowało samorządów przy ewentualnej obsłudze urządzeń.

Kodeks wyborczy. Komentarz

Kodeks wyborczy. Komentarz


Magdalena Pietrzak przypomniała, że powstały w PKW system wyborczy obsługiwał już wybory parlamentarne i prezydenckie. Zaznaczyła, że w tej chwili system jest na końcowym etapie przygotowania, niektóre moduły trzeba będzie jeszcze dodać. Wynikają one z bieżącej pracy PKW, która będzie wprowadzała do istniejącego programu projekty protokołów itp.

- Przed samymi wyborami będzie szereg testów, które pozwolą nam na stwierdzenie, czy program jest gotowy i przygotowany do przeprowadzenia wyborów jesienią – powiedziała szefowa KBW. Zapowiedziała, że pierwszy test będzie przeprowadzony w maju w delegaturach Krajowego Biura Wyborczego, a następnie kolejny w czerwcu z udziałem samorządów.

- Będziemy wtedy państwa prosić o udział w takim teście, wcześniej nie możemy, czekamy cały czas na uchwały rad o podziale na okręgi i obwody, bo to elementy, które program też zawiera i trzeba go dostosować – podkreśliła.

Poinformowała też o wystosowaniu do GIODO pisma w związku z przepisami, które zaczną obowiązywać w maju dotyczącymi zgodności z dyrektywą RODO, z wątpliwościami dotyczącymi transmisji.