Podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego szefowa Krajowego Biura Wyborczego podkreśliła, że cały czas napływają kolejne kandydatury. - Codziennie ta liczba spada, wpływają też rezygnacje, ale jest ich niewspółmiernie mniej w stosunku do zgłoszeń – wyjaśniła. Według stanu na dzień 30 maja potrzebnych jest jeszcze 302 urzędników wyborczych.
Szkolenia i system WOW
Ruszyły już szkolenia, część delegatur rozpoczęła ich przeprowadzanie, kolejne będą odbywały się w czerwcu. – Są to wstępne szkolenia, te dotyczące przeprowadzenia wyborów planowane są po poznaniu terminu głosowań – zapewniła Magdalena Pietrzak.
Jak poinformowała, pierwsza część testów programu informatycznego WOW – systemu Wsparcie Organów Wyborczych zakończyła się pomyślnie i rozpoczyna się właśnie druga część testu. - Po sprawdzeniu zakładamy, że cały produkt będzie gotowy do pokazania samorządom w połowie czerwca – zadeklarowała szefowa KBW.
Urny i dwie komisje
Magdalena Pietrzak przypomniała, że PKW określała warunki techniczne i wymiary urn oraz przygotowała je dla poszczególnych lokali, te przystosowane dla osób niepełnosprawnych miały być szerokie na 88 cm. - Otrzymujemy sygnały, że nie można ich przenieść, ale zakupu dokonywały gminy, a jak dotąd referenda i wybory lokalne były przeprowadzane i nikt nie zgłaszał problemów – dodała.
Szefowa KBW wskazała, że zmiana prawa wprowadzająca dwie komisje mogą spowodować trudności z powołaniem ich pełnych składów. - To nowe przepisy, musimy zobaczyć, jak będą funkcjonowały w praktyce – powiedziała. Dodała, że obowiązkiem komitetów partii i koalicji jest zgłaszanie swoich kandydatów, przewidziane jest rozwiązanie ograniczenie składu osób do 5 w przypadku braku chętnych.
Jak powiedziała szefowa KBW, niektóre samorządy planują w tym samym czasie wybory do rad osiedli i jednostek pomocniczych. Magdalena Pietrzak zaapelowała do Krakowa i Łodzi, aby nie łączyć przeprowadzania tych dwóch wyborów w tym samym czasie. - Będzie problem, bo m.in. będą potrzebne trzy komisje – podkreśliła.
W 302 gminach nie ma urzędników wyborczych
Źródło: pkw.gov.pl
Jeszcze w 302 gminach brakuje urzędników odpowiedzialnych za przeprowadzenie wyborów - poinformowała szefowa KBW Magdalena Pietrzak.