VII edycja konkursu miesięcznika Samorząd Terytorialny rozstrzygnięta
Słowo wstępne prof. Michała Kuleszy, redaktora naczelnego miesięcznika Samorząd Terytorialny, przewodniczącego Komisji Konkursowej, do wydana specjalnego Samorządu Terytorialnego zawierającego nagrodzone prace.
Siódmy Konkurs na najlepsze rozprawy doktorskie oraz prace magisterskie i licencjackie z zakresu samorządu terytorialnego i zagadnień decentralizacji, ogłoszony przez Redakcję i Wydawcę „Samorządu Terytorialnego”, obejmował prace obronione w 2009 r. (…).
Prace na Konkurs nadesłano z wielu różnych uczelni (w tym roku wszystkie nagrodzone prace pochodzą z państwowych wyższych szkół akademickich). Poza pracami prawniczymi otrzymaliśmy również prace, które powstały na studiach administracyjnych oraz na kierunkach społecznych i ekonomicznych, a także m.in. na studiach z zakresu zarządzania, marketingu, geografii i rozwoju regionalnego. Pozwalam sobie zatem potwierdzić pogląd wyrażony już kilkakrotnie we Wstępie do Wydawnictwa Pokonkursowego w latach ubiegłych, że takie szerokie spektrum nadesłanych prac stanowi efekt pojemnej formuły miesięcznika „Samorząd Terytorialny”, który zamieszcza opracowania z wielu dziedzin.
Również w tym roku Komisja Konkursowa w swoich wyborach poszukiwała nie tylko poprawnego rozwiązania problemu prawnego, socjologicznego, ekonomicznego itp., lecz przede wszystkim doceniała te prace, które nadto są istotne dla samorządu terytorialnego, w aspekcie teoretycznym lub praktycznym. Takie kryterium było konieczne nie tylko wobec równego, wysokiego poziomu znacznej większości nadesłanych opracowań, co Komisja Konkursowa stwierdziła expressis verbis w swoim protokole, ale także ze względu na cel Konkursu.
Przegląd nadesłanych prac po raz kolejny stanowi potwierdzenie tego, że samorząd terytorialny i decentralizacja władzy publicznej we współczesnym wydaniu, to nie tylko zagadnienia prawne i administracyjne lecz także – a dziś nawet przede wszystkim – są to kwestie z zakresu organizacji życia społecznego oraz zarządzania publicznego, w tym finansów publicznych oraz rozwoju regionalnego i lokalnego, także – opracowania porównawcze. Innymi słowy, samorząd to rama ustrojowa organizacji życia zbiorowego, fundament demokracji oraz istotny czynnik sprawczy rozwoju cywilizacyjnego. Szczególnie więc cieszy to, że w szkołach wyższych prowadzi się badania i poszukuje instrumentów dla samorządu – we wszystkich dziedzinach, od czynników rozwoju kultury i lokalnej komunikacji społecznej przez rozwiązania prawne do nowych instrumentów finansowych. Ostatnio pojawia się także coraz więcej zainteresowania nowymi dziedzinami, zwłaszcza marketingiem terytorialnym, widoczna jest też obecność ujęcia politologicznego, powracają – co bardzo cieszy – prace dotyczące społeczeństwa obywatelskiego jako podstawy samorządu. Niestety, wciąż nie ma żadnych dowodów na to, że wyniki tych prac służą władzom państwowym do ulepszania polityki i prawa.
Jest interesujące, że spośród sześciu z prac magisterskich nagrodzonych w VII Konkursie trzy dotyczą problematyki prawno-politycznej: liderów samorządowych oraz udziału obywateli EU w wyborach lokalnych.
Pragnę podziękować w tym miejscu fundatorom nagród: Wolters Kluwer Polska – wydawcy „Samorządu Terytorialnego”, który wraz z Redakcją jest organizatorem Konkursu, oraz Patronom Instytucjonalnym VII edycji Konkursu. Są to – jak poprzednio – ogólnokrajowe organizacje samorządu terytorialnego: Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich, Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej, Unia Metropolii Polskich, a także Związek Gmin Wiejskich RP. Od lat do grona Patronów Instytucjonalnych należy również Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej. W ubiegłym roku do tego znakomitego gremium dołączył Bank Gospodarstwa Krajowego (Fundacja im. Jana Kantego Steczkowskiego) – mam nadzieję, że na stałe, bowiem problematyka finansowania zadań publicznych oraz rozwoju regionalnego i lokalnego stanowi nie tylko trwały element opracowań nadsyłanych na konkurs „Samorządu Terytorialnego”, lecz również jest ciągle obecna w pracach publikowanych w naszym Miesięczniku.
Sądzę, że powód do satysfakcji dla Laureatów stanowi to, iż w tym roku wręczenie nagród i wyróżnień odbywa się w Warszawie 26 maja 2010 r. w trakcie uroczystego, rozszerzonego posiedzenia Strony Samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, odbywanego w przeddzień 20. rocznicy pierwszych wyborów komunalnych (i zarazem pierwszych rzeczywiście wolnych i demokratycznych wyborów w Europie Środkowej i Wschodniej).
(…).
Wreszcie, (…) pragnę pogratulować osobom najważniejszym: Autorom nagrodzonych i wyróżnionych prac oraz ich opiekunom naukowym.
(…).
Przewodniczący Komisji Konkursowej
ROZPRAWY DOKTORSKIE:
I nagrody nie przyznano.
Trzy równorzędne II nagrody:
Monika Augustyniak za rozprawę pt. „Jednostki pomocnicze gminy”, promotor
– prof. Bogdan Dolnicki, Uniwersytet Śląski, Wydział Prawa i Administracji;
Karol Kowalewski za rozprawę pt. „Eksport sektora MSP jako czynnik rozwoju regionalnego
na przykładzie województwa warmińsko-mazurskiego”, promotor – prof. Jan Komorowski,
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Kolegium Zarządzania i Finansów;
Agnieszka Sobol za rozprawę pt. „Uwarunkowania zrównoważonego rozwoju w wybranych
jednostkach samorządu lokalnego na przykładzie porównań Polska – Szwecja”, promotor
– prof. Elżbieta Lorek, Akademia Ekonomiczna w Katowicach, Wydział Ekonomii.
Innych nagród ani wyróżnień w tej kategorii nie przyznano.
PRACE MAGISTERSKIE:
Dwie równorzędne I nagrody:
Adam Gendźwiłł za pracę pt. „Bezpartyjni prezydenci miast i ich znaczenie dla lokalnej polityki”,
promotor – dr hab. Mirosława Grabowska, Uniwersytet Warszawski, Wydział Filozofii
i Socjologii, Instytut Socjologii;
Joanna Krukowska za pracę pt. „Wielokadencyjni liderzy lokalni w samorządach”, promotor
– prof. Paweł Swianiewicz, Uniwersytet Warszawski, Wydział Geografii i Studiów
Regionalnych.
II nagrody nie przyznano.
Trzy równorzędne III nagrody:
Renata Bicz za pracę pt. „Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne a prawo własności”,
promotor – prof. Mirosław Wyrzykowski, Uniwersytet Warszawski, Centrum Studiów Samorządu
Terytorialnego i Rozwoju Lokalnego;
Robert Sierzputowski za pracę pt. „Udział obywateli Unii Europejskiej w wyborach lokalnych”,
promotor – prof. Mirosław Wyrzykowski, Uniwersytet Warszawski, Centrum Studiów
Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Lokalnego;
Edyta Skrzypkowska za pracę pt. „Ekonomiczne aspekty rewitalizacji zdegradowanych obszarów
miejskich na przykładzie Bydgoszczy w latach 2004-2008”, promotor – dr Sławomira
Kańduła, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Wydział Ekonomii.
Wyróżnienie:
Dominika Kaszewska-Lis za pracę pt. „Zadania i kompetencje powiatu”, promotor
– prof. Małgorzata Stahl, Uniwersytet Łódzki, Wydział Prawa i Administracji.
PRACE LICENCJACKIE:
I nagroda:
Tomasz Zakrzewski za pracę pt. „Zastosowanie instytucji referendum lokalnego na przykładzie
odwołania prezydenta miasta Olsztyna w 2008 r.”, promotor – prof. Stefan Opara,
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Wydział Nauk Społecznych.
Dwie równorzędne II nagrody:
Ewa Hamera za pracę pt. „Działalność inwestycyjna gminy Cieszyn na przykładzie inwestycji
społeczno-kulturalnej «Śląski zamek sztuki i przedsiębiorczości»”, promotor – dr Karina
Kuczowic, Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach, Wydział Finansów
i Ubezpieczeń;
Jakub Zabłocki za pracę pt. „Instytucja konsultacji jako forma partycypacji społeczności
lokalnych w wykonywaniu władzy publicznej”, promotor – dr Cezary Kociński, Dolnośląska
Wyższa Szkoła Służb Publicznych „Asesor” we Wrocławiu, Wydział Służb Publicznych.
Dalszych nagród ani wyróżnień w tej kategorii nie przyznano.
Komunikat:
Uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu odwołana
W związku z sytuacją powodziową przewidywane na dzień 26 maja 2010 r. (środa) posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, podczas którego zaplanowano wręczenie nagród laureatom konkursu, zostało odwołane.
Nowy termin uroczystości planowany jest w pierwszej połowie czerwca. Poinformujemy Państwa o nowej dacie wręczenia nagród.



