Po sześciu latach funkcjonowania ze strony internetowej Urzędu Zamówień Publicznych zniknęła czarna lista wykonawców, którzy wyrządzili szkodę i powinni być wykluczeni z przetargu. Wykaz miał chronić przed nierzetelnymi przedsiębiorcami. Z perspektywy czasu widać jednak, że nie spełnił swego zadania.

Na listę wpisano bezprawnie legnicką firmę ochroniarską YAX-WLEKLIK. Teraz Sąd Okręgowy nakazał publikację przeprosin UZP względem tego wykonawcy na stronie internetowej urzędu.

– Wyrok nie jest dla nas w pełni satysfakcjonujący, bo domagaliśmy się również opublikowania przeprosin w prasie, gdzie także ukazywały się informacje o czarnej liście. Chodzi o budowaną przez ponad 20 lat renomę naszej firmy. Umieszczenie nas w tym wykazie zdecydowanie nadszarpnęło nasz wizerunek. Dlatego zastanawiamy się nad złożeniem apelacji – Arkadiusz Wleklik, pełnomocnik YAX-WLEKLIK.

– Ważne jednak, że sąd potwierdził złamanie prawa oraz naruszenie naszych dóbr osobistych i nakazał przeprosiny. Niewątpliwie UZP powinien uznać ten wyrok. Jesteśmy zdeterminowani i czekamy na jego stanowisko. Już raz w podobnej sprawie poszedł aż do Sądu Najwyższego, gdzie ostatecznie przegrał – dodaje.

Jeśli wyrok się uprawomocni, UZP będzie musiał go wykonać. Nie będzie problemu z opublikowaniem oświadczenia w zakładce „aktualności”, gdzie ma się znajdować przez 30 dni. O wiele dłużej, bo 12 miesięcy ma jednak widnieć w zakładce z czarną listą. Kłopot w tym, że ta już nie jest publikowana.

– W tej części wyrok po prostu jest niewykonalny. Chcąc jak najlepiej zrealizować wytyczne sądu, ja w takiej sytuacji przez 12 miesięcy utrzymywałbym go w zakładce „aktualności” – doradza Jan Roliński, adwokat z kancelarii WKB Wierciński Kwieciński Baehr.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna