Czy wystarczające jest:
a) podanie we wniosku o wypis i wyrys numerów działek tego terenu, bez załączania mapy ewidencyjnej;
b) podanie numerów działek z dołączeniem kopii (nie oryginału) mapy tego terenu?

Czy wójt może żądać odrębnego dokumentowania (wypisem z KRS) "umocowania prawnego do działania w imieniu jednostki" (wnioskodawcą jest spółka) jej Prezesa, powołując się na art. 30 § 3 k.p.a., skoro:
a) każdy ma prawo do otrzymania wypisów i wyrysów z mpzp (tak stanowi ustawa);
b) umocowanie prawne wynika z wypisu z KRS-u, który obecnie jest zamieszczony w Internecie i jest ogólnie dostępny dla każdego zainteresowanego?

Jeśli te wymogi są bezpodstawne, a wójt odmawia wydania wypisów i wyrysów (opłata skarbowa została wniesiona), to jaka droga prawna przysługuje wnioskodawcy, aby wymóc ich uzyskanie oraz o jakie sankcje wobec wójta może się ubiegać wnioskodawca i na jakiej drodze prawnej?

Odpowiedź


Poniżej przedstawiam stanowisko w zakresie poruszonych zagadnień z zachowaniem chronologicznej kolejności uwzględnionej w treści pytania:

Warunkowanie wydania wypisów i wyrysów z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dostarczeniem dodatkowej dokumentacji kartograficznej, nie znajduje uzasadnienia w obowiązujących przepisach i uznane powinno być za bezprawne. Zgodnie z art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 z późn. zm.) – dalej u.p.z.p. każdy ma prawo wglądu do studium lub planu miejscowego oraz otrzymania z nich wypisów i wyrysów. Żądanie jakichkolwiek dodatkowych dokumentów jest tutaj ewidentnym nadużyciem ze strony organu. Wystarczające jest jednoznaczne (pozwalające na identyfikację) określenie nieruchomości, co do których wydany ma być wypis lub wyrys, tj. wskazanie numeru ewidencyjnego działki, obrębu, względnie numeru księgi wieczystej, która prowadzona jest dla nieruchomości.

Z kolei żądanie przedstawienia odpisu z KRS spółki potwierdzające prawidłową reprezentację przy złożeniu wniosku wydaje się być uzasadnione i jest w praktyce stosowane powszechnie. Sama możliwość wystąpienia o wypis i wyrys z planu miejscowego przez każdy podmiot, nie oznacza braku konieczności weryfikacji prawidłowej reprezentacji osoby prawnej. Uniknięcie kosztu i problemu z uzyskaniem wypisu możliwe jest przez złożenie wniosku przez osobę fizyczną.

Wypisy i wyrysy z planu miejscowego wydawane są w trybie ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2001 r. Nr 112, poz. 1198 z późn. zm.) – dalej u.d.i.p. (w przeciwieństwie do zaświadczeń wydawanych zgodnie z procedurą administracyjną). Zgodnie z art. 16 ust. 1 u.d.i.p. Odmowa udostępnienia informacji publicznej oraz umorzenie postępowania o udostępnienie informacji w przypadku określonym w art. 14 ust. 2 u.d.i.p. przez organ władzy publicznej następują w drodze decyzji, od której przysługuje odwołanie rozpoznawane w terminie 14 dni.