Jeśli uchwałę w sprawie zmian w statucie, to jakie zapisy winny się znaleźć w tej uchwale?

Odpowiedź

Decyzję o powołaniu oddziału integracyjnego podejmuje dyrektor przedszkola w porozumieniu z organem prowadzącym.

Uzasadnienie

Rada miejska nie może podjąć uchwały w sprawie zmian w statucie przedszkola w sprawie utworzenia oddziału integracyjnego w przedszkolu.

Organ zakładający szkołę na podstawie art. 58 ust. 6 ustawy o systemie oświaty , nadaje jej pierwszy statut. Zmiany pierwszego nadanego statutu lub jego zmiany, przygotowuje tylko i wyłącznie rada pedagogiczna, a rada szkoły (jeżeli powstała) je uchwala, co określa art. 42 ust. 1 ustawy o systemie oświaty .

Aktualizacja statutu odbywa się poprzez skreślenie zapisu, przekształcenie jego treści albo dostosowanie wcześniejszych zapisów do obecnego stanu prawnego. Uchwalony statut lub zmiany w jego zapisach dyrektor powinien dostarczyć organowi prowadzącemu, który nie ma delegacji ustawowych do zatwierdzenia statutu, jednak powinien znać obowiązujące statuty prowadzonych przez siebie szkół.

Dla powołania klasy integracyjnej konieczna jest odpowiednia liczebność klasy oraz odpowiednie proporcje ilości dzieci niepełnosprawnych do pełnosprawnych. Stosownie do § 5 ust. 3 rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. Nr 61, poz. 624 z późn. zm.) liczba dzieci w oddziale integracyjnym w przedszkolu ogólnodostępnym powinna wynosić od 15 do 20, w tym od 3 do 5 dzieci niepełnosprawnych.

W uzasadnionych przypadkach, za zgodą organu prowadzącego, liczba dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego w oddziale może być niższa.

Odbywa się to zgodnie z zarządzeniem burmistrza w sprawie przyjęcia założeń do organizacji pracy szkół i przedszkoli w danym roku szkolnym. Zarządzenie zostaje wydane na podstawie:
- art. 34a ust. 2 pkt 3 ustawy o systemie oświaty ,
- art. 5c pkt 3 ustawy o systemie oświaty ,
- § 24 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 20 lutego 2004 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz. U. Nr 26, poz. 232, z późn. zm.).

Na jego podstawie dyrektor przedszkola projektuje utworzenie oddziału integracyjnego przygotowując arkusz organizacji pracy przedszkola na dany rok szkolny.

Zatwierdzenie arkusza organizacji przez organ prowadzący stanowi zgodę na jego utworzenie.

W statucie przedszkola rada pedagogiczna przedszkola musi dokonać zmian dotyczących funkcjonowania oddziału integracyjnego w placówce, jeżeli statut tego nie przewidywał.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)