Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

 SKO wyznaczyło starostę do wydania zezwolenia na wycinkę drzewa rosnącego na terenie gminy - miasta na prawach powiatu (zgodnie z orzeczeniem SKO prezydent nie może wydać zezwolenia, chociażby pełnił jednocześnie funkcję starosty). W czasie wizji w terenie stwierdzono brak wskazanego do wycinki drzewa (zostało już wycięte, pozostał pień).

Z informacji mieszkańca wynika, że zrobili to pracownicy gminy, więc zgłoszenia na policję nie będzie. Jakie kroki powinien podjąć starosta wyznaczony tylko i wyłącznie do postępowania w sprawie zezwolenia na wycinkę, a jednocześnie posiadający ww. informację o braku drzewa, wskazującą na prowadzenie postępowania w sprawie usunięcia drzewa bez zezwolenia, dla którego starosta nie został wyznaczony (starosta chce też uniknąć sytuacji, że zostanie ponownie wyznaczony przez SKO tylko tym razem do postępowania w sprawie o ukaranie)?


Czy w przedmiotowej sytuacji właściwe będzie umorzenie wszczętego już przez SKO postępowania z uwagi na brak drzewa? Co wtedy zrobić z powziętą już informacją o braku drzewa? Tu prezydent też nie będzie mógł prowadzić postępowania o ukaranie samego siebie czy wnioskowanie do SKO o wskazanie innego starosty, który go ukarze.


Odpowiedź:

Starosta wyznaczony przez SKO do wydania zezwolenia na usunięcie drzew nie może uchylić się przed poprowadzeniem postępowania w sprawie wymierzenia kary administracyjnej.


Uzasadnienie:

Skoro postępowanie w sprawie wydania zezwolenia na usunięcie drzew już zostało wszczęte i starosta postępowanie to poprowadził, uzyskując informacje dotyczące drzewa przeznaczonego do wycinku, tj. ustalił, że pracownicy gminy przed wydaniem zezwolenia drzewo to usunęli, ma obowiązek umorzenia postępowania, które z uwagi na brak drzewa stało się bezprzedmiotowe i wszczęcia postępowania w sprawie nałożenia kary administracyjnej za nielegalną wycinkę. Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 627) przewiduje, że każdy posiadacz nieruchomości, który usunie drzewo bez zezwolenia musi zostać ukarany.

Po umorzeniu postępowania kolejnym, które musi być wszczęte, jest postępowanie w sprawie nałożenia kary bez względu na niekomfortową sytuację, jaką spowoduje wymierzenie kary. Jeżeli starosta sprawę zakończy umorzeniem i nie podejmie dalszych działań, chociaż wie, że posiadacz nieruchomości dopuścił się deliktu administracyjnego, narazi się na zarzut naruszenia dyscypliny finansowej. Poniesie on odpowiedzialność na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 168).

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.