Zakład pracy zatrudnia 21 osób, w tym 4 osoby to uczniowie zatrudnieni na podstawie umowy o praktyczną naukę zawodu.

Czy w związku z tym, firma ta jest zobligowana do wypłacania odpraw w przypadku zwolnienia pracownika (nie chodzi o ucznia) z przyczyn go niedotyczących?

Odpowiedź

Tak. Przesłanką stosowania ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. Nr 90, poz. 844 z późn. zm.) jest zatrudnianie przez pracodawcę co najmniej 20 pracowników.

Uzasadnienie

Przy ustalaniu poziomu zatrudnienia uwzględnia się wszystkich pracowników, niezależnie od wymiaru czasu pracy, rodzaju umowy o pracę. Pracowników należy uwzględnić niezależnie od tego czy w danym momencie faktycznie świadczą pracę, i aż do momentu rozwiązania stosunku pracy, czyli również w trakcie biegnącego okresu wypowiedzenia (M. Latos–Miłkowska, Ł. Pisarczyk, Zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracownika, Warszawa 2005, s. 41). Pracownicy, do których nie stosuje się przepisów ustawy zostali wymienieni enumeratywnie – są to pracownicy zatrudnieni na podstawie mianowania i pracownicy tymczasowi; katalog ten należy interpretować w sposób ścisły. Nie ma prawnej podstawy do tego, aby pracowników młodocianych zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego wyłączyć przy obliczaniu progu zatrudnienia, od którego zależy stosownie u.z.g. Należy zatem przyjąć, że do pracodawcy u.z.g. znajduje zastosowanie i w razie dokonywania zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników wypłaca zwalnianym pracownikom odprawy.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. Nr 90, poz. 844 z późn. zm.)