Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.


W związku z licznymi przypadkami likwidacji w ewidencji gruntów i budynków - prowadzonej przez starostwa powiatowe - urządzeń melioracji wodnych szczegółowych prosimy o wskazanie zasad prawnych dokonywania takich zmian. Szczególnie dotyczy to sytuacji, kiedy właściciele gruntów, nie bacząc na ewentualne podtapiania gruntów sąsiednich, dokonują likwidacji urządzeń, a służby geodezyjne sankcjonują te zmiany. Ponadto w większości przypadków urządzenia te znajdują się w ewidencji urządzeń melioracyjnych prowadzonych przez marszałka województwa.

ODPOWIEDŹ:

Przepis § 46 ust. 2 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. Nr 38, poz. 454, z późn. zm.) wyszczególnia przypadki, w których zmiany danych zawartych w ewidencji wprowadza się z urzędu. Wśród tych przypadków w pkt 1 wymienione są zmiany wynikające z prawomocnych orzeczeń sądowych, aktów notarialnych, ostatecznych decyzji administracyjnych i aktów normatywnych, a w pkt 4 – zmiany wynikające z ewidencji publicznych prowadzonych na podstawie innych przepisów.


Wykreślenie urządzeń melioracji wodnych z ewidencji gruntów i budynków jest zatem możliwe na podstawie prawomocnych pozwoleń wodnoprawnych na likwidację tych urządzeń lub po wykreśleniu tych urządzeń z ewidencji urządzeń melioracji wodnych, prowadzonej przez marszałka województwa (ZMiUW) na podstawie art. 70 ust. 3 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145 z późn. zm.).

Sposób prowadzenia ewidencji urządzeń melioracji wodnych, a także dokumenty, które mogą stanowić podstawę do wykreślenia urządzeń z tej ewidencji, określone zostały w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 30 grudnia 2004 r. w sprawie sposobu prowadzenia ewidencji wód, urządzeń melioracji wodnych oraz zmeliorowanych gruntów (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1403). Wśród tych dokumentów wymieniono m.in. decyzje o wygaśnięciu lub cofnięciu pozwolenia wodnoprawnego i o rozbiórce urządzeń; protokoły dotyczące uzasadnionego technicznie wyłączenia urządzeń w wyniku zmian gruntów rolnych (na tereny zurbanizowane) w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego albo w decyzji o warunkach zabudowy, a w razie ich braku – zgodnie ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy; protokoły zużycia lub zniszczenia urządzeń melioracji.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.