„Obecnie w tym portalu mamy około 135 podmiotów, firm i ponad 800 ofert pracy oferowanych przez te firmy w Lublinie. Baza jest stale aktualizowana” – powiedział dyrektor Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów w lubelskim ratuszu Mariusz Sagan.
Serwis praca.lublin.eu gromadzi oferty zatrudnienia od lubelskich pracodawców. Na portalu umieszczone są loga różnych firm, uczelni, instytucji publicznych, które poszukują pracowników. Po kliknięciu w logo danego podmiotu otwiera się strona danej firmy dotycząca rekrutacji pracowników. Na portalu znajdują się również odnośniki do stron internetowych instytucji rynku pracy i urzędów pracy - wojewódzkiego, powiatowego, miejskiego - gdzie znajdują się aktualne oferty pracy.
Na portalu można wyszukiwać oferty według nazw firm, ale też według dziedzin, w jakich one działają np. IT, przemysłu, czy usług.
Nowo powstały portal ma służyć rozpowszechnianiu informacji o ofertach pracy w tym mieście, ale też promować lubelskie firmy i instytucje, które aktualnie poszukują pracowników.
„Mamy takie poczucie, że mieszkańcy Lublina nie wiedzą, że jest tyle ofert pracy w mieście. Bardzo często pracodawcy poszukują pracowników, ale nie mają odpowiedzi z rynku pracy. Dzieje się tak dlatego, że nie ma tej wiedzy, zwłaszcza wśród młodych ludzi, którzy wchodzą na rynek pracy. Oni często nawet nie szukają pracy w Lublinie, tylko np. w Warszawie czy za granicą, bo nie wiedzą, że mają tu możliwość znalezienia atrakcyjnego i dobrze płatnego zatrudnienia” – powiedział Sagan.
Podkreślił, że sytuacja na rynku pracy w Lublinie jest najlepsza od czasów transformacji ustrojowej. Obecnie jako bezrobotne zarejestrowanych jest niewiele ponad 10 tys. osób, a stopa bezrobocia w Lublinie wynosi 6,2 proc i jest najniższa od 20 lat. „Według szacunków w Lublinie zatrudnionych jest ok. 128 tys. osób i to jest najlepszy wynik od 1991 roku” – zaznaczył Sagan.
Prezydent Lublina Krzysztof Żuk podkreślił, że nowy portal jest narzędziem, które daje dostęp do kompleksowej informacji osobom poszukującym pracy w Lublinie, ale też stwarza szansę przedsiębiorcom na znalezienie poszukiwanych specjalistów. „Jeśli chcemy rozwoju firm i gospodarki Lublina, to musimy również widzieć wyraźnie zmieniające się potrzeby po stronie przedsiębiorców” – zaznaczył.(PAP)