Jak ująć zgodnie z klasyfikacją budżetową przychodów tzw. wolne środki, które gmina posiada z lat ubiegłych na rachunku bankowym?

Odpowiedź

Jeżeli nie jest możliwe ustalenie źródła powstania wolnych środków finansowych na rachunku bankowym należałoby je zakwalifikować do paragrafu 097 "Wpływy z różnych dochodów" klasyfikacji budżetowej przychodów.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy o finansach publicznych dochody publiczne, wydatki publiczne, przychody oraz środki, klasyfikuje się według:
1) działów i rozdziałów - określających rodzaj działalności;
2) paragrafów - określających rodzaj dochodu, przychodu lub wydatku oraz środków.

Klasyfikację dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz. U. Nr 38, poz. 207).

Każda wpłata dokonywana na rachunek budżetu czy też jednostki budżetowej powinna mieć określony paragraf klasyfikacji budżetowej dochodu. Wolne środki, które gmina posiada z lat ubiegłych na rachunku bankowym powinny być zewidencjonowane w takich paragrafach klasyfikacji budżetowej z jakiego tytułu (źródła) powstały wolne środki finansowe np. paragraf 083 "Wpływy ze sprzedaży usług", 075 "Dochody z najmu i dzierżawy składników majątkowych Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub innych jednostek zaliczanych do sektora finansów publicznych oraz innych umów o podobnym charakterze". W przypadku gdy nie jest możliwe ustalenie źródła powstania dochodu to dokonaną wpłatę należy zakwalifikować do paragrafu 298 "Wpływy do wyjaśnienia".

Warto dodać, iż zgodnie z ww. rozporządzeniem w paragrafie 097 "Wpływy z różnych dochodów" klasyfikuje się pozostałe dochody nieobjęte poszczególnymi paragrafami, a w szczególności:
- rozliczenia z lat ubiegłych,
- spłatę stypendiów i zasiłków zwrotnych wypłaconych w okresie studiów, zwrot kosztów kształcenia w razie niepodjęcia przez absolwenta pracy itp.,
- zwrot kosztów szkolenia pracowników,
- wpłaty z konfiskaty mienia i przepadku przedmiotów na rzecz Skarbu Państwa,
- wpływy z tytułu wynagrodzenia dla płatnika z tytułu wykonywania zadań określanych przepisami prawa,
- wpływy za czynności polegające na zapewnieniu bezpieczeństwa imprez masowych.

Jeżeli nie jest możliwe ustalenie źródła powstania wolnych środków finansowych na rachunku bankowym należałoby je zakwalifikować do paragrafu 097 "Wpływy z różnych dochodów" klasyfikacji budżetowej przychodów.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240)