Prezydent miasta zatwierdził projekt budowlany i udzielił spółce pozwolenia na budowę zespołu budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej.

Właściciele zabudowanej budynkiem mieszkalnym działki, wnieśli o wznowienie postępowania administracyjnego w sprawie zakończonej pozwoleniem na budowę, podnosząc, że został przez organ pominięty ich udział w postępowaniu mimo, iż służył im przymiot strony.

Wojewoda ustalił, iż decyzję pierwszoinstancyjną wydano bez udziału wszystkich stron postępowania. W konsekwencji decyzja została wydana z naruszeniem zasady czynnego udziału strony w postępowaniu.

WSA rozpatrując skargę przypomniał, iż dostrzeżenie w postępowaniu odwoławczym okoliczności pominięcia przez organ I instancji udziału strony w fazie postępowania pierwszoinstancyjnego, zawsze skutkuje koniecznością uchylenia decyzji organu I instancji i przekazania sprawy do ponownego rozpatrzenia dla zapewnienia wszystkim stronom prawa do dwuinstancyjności postępowania. Uchybienia powyższego nie da się sanować w postępowaniu odwoławczym. Organ prowadzący wznowione postępowanie administracyjne jest zobligowany do ustalenia kręgu stron postępowania właściwego dla przedmiotu sprawy. W postępowaniu dotyczącym udzielenia pozwolenia na budowę przymiot strony przysługuje inwestorowi oraz właścicielom, użytkownikom wieczystym lub zarządcom nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu. W sytuacji zmian własnościowych, spowodowanych sukcesją generalną lub szczególną praw do nieruchomości położonych w obszarze oddziaływania obiektu budowlanego, zapewniony udział w postępowaniu muszą mieć następcy prawni.

WSA zwrócił uwagę, iż organ architektoniczno – budowlany nie jest związany danymi z ewidencji gruntów w zakresie ustalania kręgu stron postępowania. Z ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne nie wynika bowiem bezwzględnie wiążący dla organów administracji architektoniczno – budowlanej charakter danych podmiotowych zawartych w ewidencji. Przepis art. 21 ust. 1 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne stanowi, że dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków stanowią podstawę planowania gospodarczego, planowania przestrzennego, wymiaru podatków i świadczeń, oznaczania nieruchomości w księgach wieczystych, statystyce publicznej, gospodarce nieruchomościami oraz ewidencji gospodarstw rolnych. Wykorzystanie w postępowaniu o pozwolenie na budowę dla ustalenia kręgu stron, danych wynikających z ewidencji gruntu co do osób uprawnionych do nieruchomości położonych w obszarze oddziaływania projektowanej zabudowy, wymaga aktualizacji. Późniejsze niż na etapie wszczęcia postępowania o pozwolenie na budowę, ujawnienie w ewidencji gruntów zmiany podmiotów uprawnionych do nieruchomości sąsiadujących z terenem inwestycji, w rzeczywistości zaistniałej przed wszczęciem postępowania, skutkować musi uznaniem braku zapewnienia udziału w postępowaniu właściwemu kręgowi stron – podkreślił WSA w Białymstoku.

Na podstawie: Wyrok WSA w Białymstoku z 12 czerwca 1012 r., sygn. akt II SA/Bk 296/12, nieprawomocny