Rada gminy podjęła uchwałę, w której postanowiła o odbieraniu odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne. Nowy system gospodarki odpadami obowiązuje od 1 lipca.

Czy gmina może odstąpić od podjętej decyzji i czy powyższą uchwałę unieważnić?


Odpowiedź:

Rada gminy może uchylić uchwałę własną. Podstawą uchylenia uchwały własnej jest art. 18 ust. 1 pkt 15 ustawy o samorządzie gminnym w zw. z art. 6c ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.


Uchylenie uchwały własnej jest możliwe, jeśli po przeprowadzeniu głosowania ujawniły się nowe fakty lub okoliczności, w świetle których inaczej przedstawiają się społeczne, gospodarcze, finansowe (lub personalne) konsekwencje przyjęcia uchwały.


Uchylenie uchwały przez radę gminy oznacza wyeliminowanie uchwały ze skutkiem od daty uchylenia (ex nunc), natomiast stwierdzenie nieważności uchwały wywołuje skutki od chwili jej podjęcia (ex tunc).


Uzasadnienie:

W jednym z rozstrzygnięć nadzorczych wojewoda uznał, że "rada gminy ma pełne prawo do uchylenia swoich własnych uchwał, ale jedynie z zachowaniem wymaganej prawem procedury. Uchylenie uchwały ma zawsze charakter nowej uchwały, o identycznym charakterze prawnym jak uchwała uchylona" (rozstrzygnięcie nadzorcze z 26 lutego 1999 r., PN.II.0914/17/99).