Według Prezesa UKE j.s.t. nadużywają pojęcia hotspotów i świadczą za ich pośrednictwem usługi obejmujące nie tylko miejsca publiczne, lecz obejmujących także usługi dla mieszkańców, co stanowi obejście obowiązku uzyskiwania zgody na taką działalność. W konsekwencji Prezes UKE postanowił zmienić dotychczasowe wytyczne w omawianym zakresie.

Prezes UKE stoi na stanowisku, iż wykładnia przepisów ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (Dz. U. Nr 106, poz. 675, dalej jako ustawa) winna być dokonywana z uwzględnieniem celu jej wprowadzenia do polskiego porządku prawnego. Popularną formą zapewniania Internetu przez j.s.t. jest instalacja hotspotów, które swoim zasięgiem obejmują miejsca publiczne. Usługa ta nie zapewnia dostępu do Internetu w pełni porównywalnego do tego, z jakiego korzystają abonenci przedsiębiorców telekomunikacyjnych, ani pod względem funkcjonalności, ani dostępności i zasięgu terytorialnego.

Użytkownicy hotspotów mają dostęp do Internetu tylko w miejscach, w których zlokalizowano punkty dostępu. W celu skorzystania z usług internetowych muszą zatem udać się do wybranej lokalizacji. Nadużycia j.s.t. polegały przede wszystkim na niestosowaniu się do jednego z głównych wymagań Prezesa UKE, aby zasięg oddziaływania hotspotów w miejscach publicznych był ograniczony tylko i wyłącznie do obszaru danego miejsca publicznego (budynek, plac, park lub ulica).

Prezes UKE nadal pozytywnie ocenia budowę przez j.s.t. hotspotów, z których można skorzystać wyłącznie w miejscach publicznych. Zasięg oddziaływania hotspotów powinien być w miarę racjonalnych możliwości technicznych ograniczony tylko do obszaru danego miejsca publicznego. W związku z powyższym, działając w granicach art. 7 ust. 1 ustawy , który stanowi, że wszystkie j.s.t. świadczące/planujące świadczyć usługi dostępu do Internetu bez pobierania opłat lub w zamian za opłatę niższą niż cena rynkowa, są zobligowane do wystąpienia z wnioskiem o uzyskanie zgody Prezesa UKE, Prezes ustala, że w przypadku świadczenia usługi dostępu do Internetu za pomocą hotspotów w miejscach publicznych j.s.t. zobowiązana jest wystąpić do Prezesa UKE z zapytaniem, czy wykonywanie planowanej przez j.s.t. działalności w telekomunikacji podlega procedurze, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy .

Zgodnie z art. 6 ustawy , w przypadku usług telekomunikacyjnych świadczonych wyłącznie w miejscach publicznych przez publicznie dostępne punkty dostępu do Internetu nie stosuje się wymagania, iż działalność j.s.t. w zakresie bezpłatnej usługi do Internetu może być wykonywana, o ile nie jest zaspokojone zapotrzebowanie użytkowników końcowych w zakresie dostępu do usług telekomunikacyjnych oraz że działalność taka musi być proporcjonalna i niedyskryminująca. Tym bardziej bez tego ograniczenia istotne staje się, żeby działalność w zakresie hotspotów nie zakłócała rozwoju konkurencyjnego rynku.

Źródło: www.uke.gov.pl

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (Dz. U. Nr 106, poz. 675)