W Ministerstwie Cyfryzacji zaprezentowany został plan na wzmocnienie zaangażowania twórców innowacyjnych rozwiązań technologicznych mających na celu usprawnianie administracji publicznej. Platforma konkursowa, gdzie już dziś innowatorzy mogą zgłaszać się do konkursów na łączną sumę 5 milionów złotych, oraz Cyfrowa Piaskownica Administracji to tylko część proponowanych narzędzi wspierających rozwój rynku govtech w Polsce, tj. rynku nowoczesnych rozwiązań technologicznych dla sektora publicznego.

W w piątkowej prezentacji nowej oferty dla urzędów wzięli udział: Marek Zagórski, minister cyfryzacji, Hubert Nowak prezes Urzędu Zamówień Publicznych oraz Justyna Orłowska dyrektor Programu GovTech Polska.

Ma powstać ekosystem GovTech

Minister Zagórski mówił o narzędziach transformacji cyfrowej w administracji publicznej: Platformie Konkursowej GovTech Polska, Cyfrowej Piaskownicy Administracji, aplikacjach dla administracji i systemie zamawiania usług chmurowych. Wszystkie te narzędzia stanowią element ekosystemu GovTech w Polsce, które mają wspierać współpracę sektora publicznego z przedsiębiorcami, start-up’ami i innowatorami.

Szef resortu cyfryzacji przypomniał też o przyjęciu przez Premiera uchwały Rady Ministrów dotyczącej Wspólnej Infrastruktury Informatycznej Państwa. - Administracja będzie mogła w prostszy sposób korzystać z usług chmurowych. W ramach Wspólnej Infrastruktury Informatycznej Państwa pierwsze uruchomienie wersji testowej platformy Usług Chmurowych (ZUCH) nastąpi 10 października br. – powiedział na konferencji Minister Cyfryzacji, Marek Zagórski.

Będzie specjalna formuła do przetargów

Prezes Urzędu Zamówień Publicznych odniósł się do sposobów zamawiania innowacji przez administrację. - To zawsze było wyzwanie - wspomniał. Opracowana przez GovTech wspólnie z UZP formuła zamawiania przez konkurs, stanowi alternatywę dla klasycznego postępowania przetargowego. Prezes UZP zapewniał o pełnym poparciu dla działań upraszczających procedury zakupowe w administracji publicznej. - Zamawianie innowacji zawsze jest wyzwaniem, również wyzwaniem dla administracji. Łatwo zamówić gotowe produkty, bo łatwo umieścić je w pewnych ramach i porównywać. Zamawianie innowacji to swego rodzaju sztuka i tworzenie za każdym razem nowej rzeczywistości, dlatego taką dużą uwagę przyłożyliśmy do procedury konkursowej w nowej ustawie prawa zamówień publicznych, gdzie największą rolę powinna odgrywać oryginalność i pomysłowość – przyznał Hubert Nowak.

Prezes Urzędu Zamówień Publicznych wspomniał również o uruchomieniu Platformy Konkursowej GovTech Polska. Wypracowane wspólnie wzory dokumentów konkursowych zostaną udostępnione na stronie urzędu w zakładce “dobre praktyki”. - Takich wzorów i narzędzi praktycznych powinno być i będzie więcej - dodał.

Ogólnopolska trasa prezentacji

O tym, jak budujemy właśnie rynek govtech, czyli rynek innowacyjnych rozwiązań dla sektora publicznego mówiła Justyna Orłowska, dyrektor Programu GovTech Polska. Zapewniła, że program, obok pomysłów startupów oraz małych i średnich przedsiębiorstw jest również otwarty na rozwiązania dużych firm. Wartością jest zbudowanie stabilnego mostu między administracją publiczną, a innowatorami. Jego wzmocnieniem mają być przedstawione w planie narzędzia w formie on-line. - Zależy nam na ciągłym dialogu z Wami, bo tworzenie rynku opieramy właśnie o Wasze uwagi.  Nic dla Was bez Was, dlatego ruszamy w trasę po Polsce pod nazwą RoadShow GovTech, żeby mieć możliwość rozmowy z Wami i weryfikacji zarówno potrzeb jak i pomysłów na ich rozwiązanie – mówiła z myślą o innowatorach Justyna Orłowska.