Radni uznali, że Toruń posiada warunki sprzyjające dłuższemu pobytowi, jak właściwości klimatyczne i walory krajobrazowe. Wskazano, że Toruń położony jest w szerokiej i odpowiednio zalesionej dolinie Wisły, posiada liczne zabytki architektury i budownictwa, muzea i obiekty historyczno-wojskowe, centra kultury i sztuki, teatry i planetarium, a także rozbudowaną bazę hotelarską.

Opłata miejscowa, zwana też klimatyczną, w wysokości 2 zł za każdy dzień pobytu pobierana będzie w drodze inkasa przez osoby prowadzące hotele, motele, hostele, pensjonaty, schroniska, domy pielgrzyma, ośrodki kempingowe, pola namiotowe i biwakowe. Za pobór opłaty miejscowej przewidziano wynagrodzenie w wysokości 10 proc. zainkasowanych kwot.

Z opłaty miejscowej zwolnieni będą m.in. członkowie personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych, osoby przebywające w szpitalu, niewidomi i ich przewodnicy, a także zorganizowane grupy dzieci i młodzieży szkolnej.

Władze Torunia zaznaczyły, że opłaty miejscowe wprowadzono już w innych miastach, np. Krakowie, Gdańsku, Gdyni, Kazimierzu Dolnym, Suwałkach, Pułtusku, Olsztynie i Zakopanem. Stawki opłat w tych miastach wynoszą do 1,6 do 2 zł za dzień pobytu.

Z opracowania przygotowanego na zlecenie Urzędu Miasta Torunia wynika, że w 2010 r. gród Kopernika odwiedziło około 1,6 mln zł turystów, z których 670 tys., czyli 41,9 proc. zatrzymało się, na co najmniej jedną noc. Podobnie było w 2011 r., gdy w mieście gościło 1,63 mln osób, z których 692 tys. czyli 42,5 proc. pozostało przez co najmniej jedną noc. 

rau/ mki/