Nominacje zostały ogłoszone podczas tradycyjnego Noworocznego Koncertu Prezydenckiego w reprezentacyjnym Dworze Artusa.

Katarzyna Żak urodziła się w Toruniu, gdzie też chodziła do szkoły podstawowej i liceum. Jest absolwentką Wydziału Lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Wystąpiła w kilkudziesięciu sztukach we wrocławskim Teatrze Współczesnym oraz w warszawskich teatrach Rampa i Komedia, a także w kilkunastu filmach i serialach telewizyjnych.

Szerokiej publiczności Żak znana jest m.in. z filmów "Seszele", Gracze" i "Komornik", a także z seriali "Miodowe Lata" "Całkiem nowe miodowe lata" i "Rancho". Nagrała dwie płyty "Młynarski Jazz" i "Kolędy na cały rok".

Zespół Kobranocka powstał w 1985 r. w Toruniu. Zespół tworzą: Andrzej "Kobra" Kraiński (śpiew, gitara), Jacek "Szybki Kazik" Bryndal (gitara basowa, śpiew), Jacek Moczadło (gitara) i Piotr "Vysol" Wysocki (perkusja). Grają muzykę odwołującą się do punk rock.

Cechą charakterystyczną utworów wykonywanych przez Kobranockę jest ich abstrakcyjna metaforyka. Autorem tekstów zwykle jest Andrzej Michorzewski, będący z zawodu psychiatrą. Największym przebojem zespołem jest piosenka daleka od jego stylu - "Kocham cię jak Irlandię". Zespół w swoim dorobku ma wiele płyt i albumów.

Piernikowa Aleja Gwiazd została zapoczątkowana w 2003 r. Wówczas swoje autografy odsłonili aktorka Grażyna Szapołowska i astronom Aleksander Wolszczan. W kolejnych latach odsłaniano po dwie "katarzynki". W gronie wyróżnionych znaleźli się m.in. Leszek Balcerowicz, Elżbieta Dzikowska, Bogdan Hołownia, Joanna Koroniewska, Małgorzata Kożuchowska, Bogusław Linda, Janina Ochojska, Stefania Toczyska, Regina Smendzianka i muzycy zespołu Republika.

Autografy w Piernikowej Alei Gwiazd odsłaniane są tradycyjnie w czerwcu podczas obchodów święta miasta. Mosiężne tabliczki z autografami w kształcie toruńskich pierników "katarzynek" są umieszczanie w granitowych płytach chodnika przed Dworem Artusa na Rynku Staromiejskim, tworząc Piernikową Aleję Gwiazd. Osłanianie "katarzynek" zawsze ma charakter widowiskowej gali.

Prezydent Torunia w czasie koncertu noworocznego uhonorował medalami Thorunium pisarkę Anetę Jadowską i fotografika Marka Czarneckiego.

Podczas koncertu wystąpiła Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Jacka Błaszczyka, a jako soliści wystąpili Katarzyna Laskowska (sopran), Magdalena Idzik (mezzosopran) i Adam Szerszeń (baryton). W programie znalazły się walce i musicalowe przeboje.