Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.


W sprawie zakładu posiadającego pozwolenie zintegrowane starosta wszczął z urzędu postępowanie w sprawie cofnięcia bez odszkodowanie pozwolenia ze względu na przekroczenia dopuszczalnych parametrów w ściekach. Przed wydaniem decyzji wezwał do usunięcia nieprawidłowości według ustalonego harmonogramu, z którego wynika, że ostatnia inwestycja ma zakończyć się 31 grudnia 2014 r. Jednocześnie zakład w związku z rozbudową złożył wniosek o zmianę pozwolenia zintegrowanego pod kątem m.in. zwiększenia ilości ścieków i wytwarzanych odpadów.

Czy starosta, który ma 6 miesięcy na rozpatrzenie wniosku, może go rozpatrywać pomimo niezakończonego postępowania w sprawie cofnięcia tego samego pozwolenia?

Czy według procedury administracyjnej starosta może przyjąć wniosek o zmianę do czasu rozstrzygnięcia postępowania dotyczącego cofnięcia pozwolenia (umorzenia postępowania ze względu na usunięcie naruszeń)?


Odpowiedź:

Nie ma podstaw prawnych do odrzucenia wniosku o zmianę pozwolenia zintegrowanego. Starosta może rozpatrywać ten wniosek. Jeżeli decyzja o cofnięciu pozwolenia zintegrowanego zostanie wydana przed wydaniem decyzji o zmianie pozwolenia zintegrowanego, postępowanie w sprawie zmiany tego pozwolenia powinno zostać umorzone jako bezprzedmiotowe.


Jeżeli decyzja o zmianie pozwolenia zostanie wydana przed zakończeniem postępowania w sprawie cofnięcia pozwolenia zintegrowanego, organ będzie obowiązany do wzięcia tego faktu pod uwagę przy wydawaniu decyzji o cofnięciu.


Uzasadnienie:

Przesłanki odrzucenia wniosku o wydanie decyzji administracyjnej określa art. 64 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 267, z późn. zm.). Oba prowadzone postępowania, pomimo że dotyczą jednego pozwolenia zintegrowanego, nie są postępowaniami w tej samej sprawie.


Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.