Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.


Gmina zwróciła się do Ministra Finansów z pytaniem czy ma prawo odliczyć podatek VAT naliczony w związku z budową lodowiska, które zamierza przekazać w trwały zarząd na rzecz gminnego ośrodka sportu i rekreacji (GOSIR), który będzie wykorzystywał lodowisko do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.


Zdaniem organu podatkowego brak tożsamości pomiędzy podmiotem dokonującym zakupów – gmina, oraz podmiotem wykonującym czynności opodatkowane - GOSIR, powoduje, że wyłączona jest możliwość rozliczenia przez gminę podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupowych.

WSA nie zgodził się z taką interpretacją.

Sąd zwrócił uwagę, iż cechy gminnej jednostki budżetowej powodują, że mimo wyodrębnienia organizacyjnego, nie prowadzi ona działalności gospodarczej w sposób samodzielny, czy niezależny od gminy, której majątkiem, w tym środkami finansowymi dysponuje.

Zdaniem sądu gminna jednostka budżetowa nie posiada cech pozwalających na uznanie jej za podatnika podatku od towarów i usług.

W przypadku podejmowania przez nią, w ramach ubocznej działalności gminnej jednostki budżetowej, czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, podatnikiem będzie gmina – podkreślił WSA.



Na podstawie:
Wyrok WSA w Rzeszowie z 24 lutego 2015 r., sygn. akt I SA/Rz 40/15, nieprawomocny