Jesteśmy powiatowym urzędem pracy. W czerwcu 2010 r. naliczyliśmy jednej z osób zasiłek dla bezrobotnych. Zasiłek ten nie został pobrany, gdyż powyższa osoba zmarła. Zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy kwoty niepodjęte przedawniają się po 6 miesiącach.

Czy w tym przypadku niepodjęty zasiłek będzie podlegał przedawnieniu po 6 miesiącach?

Czy może jest inny okres przedawnienia (brak informacji kto jest spadkobiercą)?

W jakim terminie powinna zgłosić się po to świadczenie osoba upoważniona – spadkobierca?

Odpowiedź

Obowiązujące przepisy ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.) , dalej u.p.z.r.p. , nie rozstrzygają wprost kwestii przedawnienia niepobranych kwot przez uprawnionego.

W tym przypadku istotne jest w jakiej dacie zmarła osoba uprawniona. Jeśli zgon nastąpił np. w miesiącu lutym 2011 r., wówczas zgodnie z art. 76 ust. 3a u.p.z.r.p. w miesiącu grudniu 2010 r. przedawniło się roszczenie do niepobranego zasiłku z czerwca 2010 r., a w miesiącu styczniu 2011 r. do niepobranego świadczenia z miesiąca lipca 2010 r.

W myśl przepisu art. 76 ust. 3a u.p.z.r.p. roszczenia do należnych a niepobranych kwot zasiłków dla bezrobotnych i innych świadczeń finansowanych z Funduszu Pracy ulegają przedawnieniu z upływem 6 miesięcy od dnia postawienia ich do dyspozycji.

Oznacza to, iż po tym terminie urząd pracy nie musi wypłacać takiego niepobranego świadczenia. W przypadku, jeśli doszło do zgonu osoby uprawnionej, roszczenie o wypłatę należnych a niepobranych świadczeń przechodzi na spadkobierców, ale również spadkobiercy mogą wystąpić z takim roszczeniem w ograniczonym czasie, czyli w ciągu 6 miesięcy od dnia postawienia ich do dyspozycji. Świadczenia te są postawione do dyspozycji spadkobierców w dniu śmierci spadkodawcy. Z powyższego wynika, iż po upływie 6 miesięcy od dnia śmierci osoby, która nie pobrała świadczenia, roszczenie o ich wypłatę ulega przedawnieniu. Jednakże należy wziąć pod uwagę to, czy niektóre ze świadczeń nie uległy przedawnieniu jeszcze za życia uprawnionego.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.)