Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w zakresie przeznaczenia terenów ustala tereny rozmieszczenia obiektów handlowych o powierzchni powyżej 2000 m2, ponadto dopuszcza między innymi lokalizację zabudowy usługowej.

Czy budynek, w którym na wydzielonej fizycznie powierzchni około 200 m2 prowadzona jest sprzedaż towarów przechowywanych na pozostałej powierzchni (około 4800 m2 ), mieści się w ustaleniach określonych w zapisach planu miejscowego?

Czy definicja budynku usługowego bądź handlowego określa proporcję udziału jego zasadniczej funkcji?

Odpowiedź

Interpretując celowościowo i logicznie powołane w treści pytania postanowienia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie można stwierdzić z całą pewnością, czy budynek o charakterze magazynowo - handlowym będzie mógł powstać na obszarze, o którym jest mowa.

Za możliwością uznania obiektu za zgodny z postanowieni planu miejscowego przemawia przede wszystkim fakt, że funkcją "podstawową" danego obszaru jest rozmieszczenie obiektów handlowych o powierzchni powyżej 2000 m 2 - należy zauważyć, że plan nie mówi o "powierzchni sprzedaży", którą można definiować zgodnie z treścią art. 2 pkt 19 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym lecz po prostu o "powierzchni". Można więc wnioskować, że budynek tego rodzaju spełniał będzie funkcję zasadniczą, tzn. będzie tam prowadzony handel na powierzchni większej niż 2000 m2 (przecież powierzchnia magazynowa uznana może być za tzw. pomocniczą wobec części handlowej).

Z drugiej strony mogą pojawić się interpretacje urzędowe, zgodnie z którymi powierzchnia, o której mowa w postanowieniach planu miejscowego jest w istocie "powierzchnią sprzedaży" - wtedy pojawia się problem, gdyż do całej powierzchni nie będzie można wliczyć powierzchni magazynowej/pomocniczej, a co za tym idzie budynek zaczyna być budynkiem handlowym o powierzchni (sprzedaży) nie przekraczającej 2000 m2.

Niestety brak jest odpowiedniego orzecznictwa na ten temat. Nie ma też jednolitych definicji w obowiązujących przepisach. Jedyna która funkcjonuje w ustawie to definicja w/w powierzchni sprzedaży, od której co do zasady oddziela się powierzchnię usług i magazynów. Próbowałbym przedstawić obiekt jako obiekt handlowy, w którym specyfika prowadzenia działalności polegać będzie na posiadaniu dużej ilości towarów zmagazynowanych na miejscu tzn. że handel nie może być prowadzony przy mniejszej powierzchni magazynowej.


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm.)