W związku z powyższym mam pytanie czy w momencie połączenia w zespół szkoły podstawowej i gimnazjum możliwe jest przekształcenie szkoły podstawowej wiejskiej w filię dla szkoły podstawowej wchodzącej w skład utworzonego zespołu?


Jeśli tak to proszę o przedstawienie procedury w przypadku tworzenia szkoły filialnej gdzie szkołą podstawową macierzystą byłaby szkoła wchodząca w skład zespołu?

Ponadto mam pytanie czy jest możliwe jednocześnie tworzenie zespołu i szkoły jako filii?

Odpowiedź

Możliwe jest przekształcenie małej szkoły w szkołę filialną podporządkowaną organizacyjnie szkole podstawowej, która z kolei wejdzie w skład zespołu szkół.

Uzasadnienie

Wiejska szkoła podstawowa może zostać przekształcona w szkołę filialną podporządkowaną organizacyjnie innej szkole podstawowej, na podstawie art. 59 ust. 6 w zw. z ust. 1–5 ustawy o systemie oświaty - dalej u.s.o.

Przekształcenie oznacza każdą zmianę organizacyjną, w tym zmianę statusu dotychczas samodzielnej szkoły na status szkoły niesamodzielnej (szkoły filialnej), podporządkowanej innej szkole. Treść art. 61 ust. 2  u.s.o.  stanowi, że szkoły filialne mogą być tworzone w przypadkach uzasadnionych miejscowymi warunkami.

Aby tego dokonać, konieczne jest wykonanie następujących czynności:
- podjęcie uchwały organu prowadzącego o zamiarze przekształcenia szkoły podstawowej w szkołę filialną, podporządkowaną organizacyjnie konkretnej szkole podstawowej – uchwała musi zostać podjęta najpóźniej w lutym, aby przekształcenie mogło nastąpić od dnia 1 września (dotychczasowa szkoła musi funkcjonować do końca roku szkolnego), a także zawierać uzasadnienie,
- zawiadomienie przez organ prowadzący o zamiarze przekształcenia – w terminie najpóźniej 6 miesięcy przed jego planowanym dokonaniem, a więc do końca lutego: rodziców uczniów (w przypadku szkoły dla dorosłych - uczniów), właściwego kuratora oświaty oraz organu wykonawczego jednostki samorządu terytorialnego właściwego do prowadzenia szkół danego typu,
- zasięgnięcie opinii kuratora oświaty w sprawie przekształcenia,
- podjecie uchwały organu prowadzącego o przekształceniu szkoły.
Zasady tworzenia zespołu szkół reguluje art. 62  u.s.o. , który stanowi, że organ prowadzący szkoły różnych typów (w tym przypadku: szkołę podstawową i gimnazjum) może je połączyć w zespół. Następuje to w drodze uchwały. Organ prowadzący będzie musiał sporządzić i podpisać akt założycielski, o którym mowa w art. 58  u.s.o.  i pierwszy statut zespołu, z którego będzie wynikało, że w jego skład wchodzą: szkoła podstawowa i podporządkowana jej organizacyjnie szkoła filialna oraz gimnazjum. Akt założycielski i statut zespołu muszą zostać przesłane do właściwego kuratora oświaty.

Możliwe jest jednoczesne (od dnia 1 września) utworzenie szkoły filialnej oraz zespołu szkół, o ile w ustawowych terminach zostaną dokonane wszelkie wymagane czynności.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)