Pierwszych sześć tramwajów ma się pojawić na szczecińskich torowiskach w kwietniu 2013 r., pozostałe między październikiem 2013 a marcem 2014 r.

Wartość umowy to około 151 mln zł, pieniądze na zakup taboru pochodzić będą m.in. z kredytu i funduszy unijnych. Pesa była jedyną firmą, która odpowiedziała na zaproszenie do składania ofert w przetargu.

W tramwajach, które trafią do Szczecina, będzie 40 miejsc siedzących i 161 stojących. Długość pojazdu to ponad 30 m. Nowe składy wyposażone będą m.in. w cyfrowy monitoring, klimatyzację, zarówno przedziału pasażerskiego, jak i kabiny motorniczego, dwie rampy dla wózków, bezprzewodowy internet i elektroniczny system informacji pasażerskiej.

Oprócz tramwajów zamówienie obejmuje także dostarczenie m.in. pojazdów technicznych do obsługi nowych składów i części zamiennych. Pesa będzie musiała również przeszkolić pracowników w zakresie obsługi i naprawy pojazdów.

W Szczecinie jeździ już sześć tego typu pojazdów. Trafiły one do miasta na przełomie 2010 i 2011 r.

Tramwaje typu Swing kupiły oprócz Szczecina również: Warszawa, Gdańsk i węgierski Szeged. Pesa podpisała również umowy na dostarczenie pojazdów dla Bydgoszczy i rumuńskiego miasta Kluż-Napoka. (PAP)

res/ amac/