Jak twierdzi minister, spółka ma już gotową platformę Envelo, przygotowaną do świadczenia tego typu usług. I zapowiedział, że już w przyszłym roku system zacznie testować na "własnej skórze" Ministerstwo Cyfryzacji, a następnie zostanie on wdrożony przez Ministerstwo Sprawiedliwości. - To oznacza, że przesyłki polecone z sądów będą przychodziły drogą elektroniczną - mówi minister. 

Narodowy Operator Cyfrowy będzie musiał stworzyć bazę danych adresów elektronicznych. Według zapowiedzi resortu cyfryzacji nie będą to jednak klasyczne adresy mailowe, tylko tzw. adresy skrzynek, podobne do tych, które działają na platformie e-PUAP. Obecnie takie skrzynki mają już osoby, które zarejestrowały się na platformie Envelo i już dzisiaj dostają korespondencję cyfrowo.

Skrzynki mają być zakładane bezpłatnie i będą działały podobnie do tych, które są na klatkach schodowych i przed wejściami do domów. Osoby, które nie założą skrzynki, pozostaną w systemie tradycyjnym. - Narodowy operator, jeżeli dostanie przesyłkę, np. z sądu, adresowaną do osoby, która nie ma skrzynki, będzie musiał wysłać ją klasycznie, w kopercie na normalny adres - twierdzi minister Zagórski.

LEX Samorząd Terytorialny>>