Świadczenie pielęgnacyjne w ogniu krytyki Czytelników Serwisu Samorządowego

Zasady przyznawania i sama wysokość świadczenia pielęgnacyjnego budzą sporo kontrowersji. Pod opublikowanymi w Serwisie Samorządowym informacjami o nowych zasadach przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego zebrało się już ponad dwadzieścia komentarzy. Czytelnicy w ostrych słowach krytykują obowiązujące kryteria dochodowe oraz samą wysokość świadczenia.Rząd obiecuje: świadczenie pielęgnacyjne będzie równe pracy minimalnej

Liczne protesty osób, którzy rezygnują z pracy, żeby opiekować się niepełnosprawnym członkiem rodziny przyniosły oczekiwany rezultat. Premier Donald Tusk i minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, na specjalnie zwołanej konferencji zapowiedzieli ważne zmiany w świadczeniach pielęgnacyjnych. Wysokość świadczenia wzrośnie o 200 zł, tym samym już od przyszłego miesiąca osoby uprawnione pobiorą w sumie 820 zł (licząc ze specjalnym dodatkiem).
 

Resort pracy zapewnił, że wysokość świadczenia pielęgnacyjnego będzie stopniowo podwyższana, aż osiągnie poziom minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ministerstwo liczy, że cel ten uda się osiągnąć do 2019 r.

„Rodziny ON”: świadczenie musi uwzględniać rosnące koszty rehabilitacji i inflację

Henryk Szczepański z Forum Rodzin Osób Niepełnosprawnych „Rodziny ON” wyraził zadowolenie z kierunku zmian, choć zauważył, że tempo ich wprowadzania powinno być szybsze. Szczepański zwrócił uwagę, że wysokość świadczenia pielęgnacyjnego w ciągu ostatnich ośmiu lat wzrosła jedynie o 200 zł. Ta forma pomocy powinna być rodzajem rekompensaty wynagrodzenia należnego rodzicowi, który ze względu na konieczność stałej opieki musiał zrezygnować z zatrudnienia, dlatego wszystkie podwyżki powinny uwzględniać rosnące koszty związane z rehabilitacją dziecka oraz inflacją, podsumował ekspert.


Czytaj też:
Nowe zasady przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego w 2013 r.