Rozporządzenie  w znacznym stopniu powiela regulacje zawarte w obowiązującym wcześniej rozporządzeniu Ministra Polityki Społecznej z dnia 2 czerwca 2005 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz. U. z 2005, Nr 105, poz. 881 z późn. zm.) , dostosowując je jednocześnie do aktualnego stanu prawnego.

Rozporządzenie uzupełnia nowe regulacje ustawy o świadczeniach rodzinnych, dające możliwość potwierdzenia określonych stanów faktycznych poprzez złożenie odpowiedniego oświadczenia. W formie załączników do rozporządzenia określone zostały wzory oświadczeń dotyczących:
- uczęszczania dziecka do szkoły lub szkoły wyższej,
- terminu i okresu, na jaki został udzielony urlop wychowawczy,
- zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych osoby ubiegającej się o przyznanie określonego dodatku,
- niekorzystania z całodobowej opieki nad dzieckiem umieszczonym w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym,
- uczęszczania dziecka do szkoły poza miejscem zamieszkania,
- tymczasowego zameldowania ucznia poza miejscem zamieszkania,
- wysokości dochodu rodziny lub członków rodziny uzyskanego w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy.

Każde oświadczenie, składane według wzoru określonego w rozporządzeniu powinno zawierać klauzulę o treści wskazującej na świadomość odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.@page_break@

Rozporządzenie określa również nowe wzory wniosków i zaświadczeń, dostosowane do wymogów zawartych w obecnie obowiązujących przepisach ustawy o świadczeniach rodzinnych. W pismach tych należy posługiwać się jedynie numerem PESEL (wcześniej posługiwano się również numerem NIP), a w przypadku, gdy nie nadano tego numeru lub w przypadku cudzoziemców, serią i numerem dowodu osobistego, paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Zgodnie z rozporządzeniem postępowanie w sprawie o przyznanie zasiłku rodzinnego oraz dodatków do tego zasiłku wszczyna się na podstawie odpowiedniego wniosku zainteresowanej osoby. Jednocześnie akt ten określa dokładnie, jakie dokumenty należy dołączyć do poszczególnych wniosków.

Wraz z wejściem w życie nowego rozporządzenia nie doszło do żadnej istotnej zmiany w zakresie obowiązków organów realizujących zadania z zakresu świadczeń rodzinnych tj. wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie rodzinne lub otrzymującej to świadczenie. Organy te są w dalszym ciągu zobowiązane do wszczynania na wniosek uprawnionych osób postępowań w sprawach o przyznanie świadczeń rodzinnych oraz do udostępniania formularzy wniosków i innych dokumentów niezbędnych do ustalenia prawa do świadczeń. Natomiast nowym obowiązkiem tych organów jest powiadamienie osoby pobierającej świadczenie rodzinne o wstrzymaniu wypłaty tego świadczenia, w przypadku zaistnienia okoliczności określonych w art. 28 ustawy o świadczeniach rodzinnych tj. gdy osoba ta odmówiła udzielenia lub nie udzieliła, w wyznaczonym terminie, wyjaśnień co do okoliczności mających wpływ na prawo do świadczenia.

Potrzeba wydania nowego rozporządzenia , regulującego w sposób kompleksowy postępowanie w sprawach o świadczenia rodzinne, spowodowana została zmianami, jakie nastąpiły w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006, Nr 139, poz. 992 z późn. zm.) wraz z wejściem w życie:
- ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks Pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 237, poz. 1654) ,
- ustawy z dnia 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz. U. Nr 106, poz. 622, z późn. zm.) ,
- ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. Nr 149, poz. 887) ,
- ustawy z dnia 29 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 171, poz. 1016) ,
- ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. Nr 205, poz. 1212) .

 


Przydatne materiłąy:
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 grudnia 2011 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz. U. z 2011, Nr 298, poz. 1769
Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 2 czerwca 2005 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz. U. z 2005, Nr 105, poz. 881 z późn. zm.)
Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006, Nr 139, poz. 992 z późn. zm.)
Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks Pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 237, poz. 1654)
Ustawa z dnia 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz. U. Nr 106, poz. 622, z późn. zm.)
Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. Nr 149, poz. 887)
Ustawa z dnia 29 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 171, poz. 1016)
Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. Nr 205, poz. 1212)