Przepisy ustawy o systemie oświaty dają uczniom możliwość uzyskania pomocy materialnej, która ma na celu zmniejszenie różnic w dostępie do edukacji, umożliwienie pokonywania barier dostępu do edukacji wynikających z trudnej sytuacji materialnej ucznia, a także wspieranie edukacji uczniów zdolnych. Świadczeniami pomocy materialnej o charakterze socjalnym są stypendium szkolne oraz zasiłek szkolny.

Świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym przyznaje wójt (burmistrz, prezydent miasta), co wynika wprost z art. 90m ustawy o systemie oświaty   W pierwotnym brzmieniu tego przepisu (z 2005 r.) ustawodawca zakazał radzie gminy przenoszenia tych kompetencji na ośrodki pomocy społecznej, jednak na skutek zmian z 2008 r. zakaz ten został usunięty.

W chwili obecnej nowelizacja przepisów ustawy o systemie oświaty dodaje przepis (ust. 2 w art. 90m), który umożliwia radzie gminy upoważnienie kierownika ośrodka pomocy społecznej do prowadzenia postępowania w sprawach świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym, tj. stypendiów i zasiłków szkolnych.

Ustawa z dnia 22 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty (Dz. U. Nr 44, poz. 250) wchodzi w życie z dniem 6 kwietnia 2010 r.


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)