Pomimo faktu, iż termin na implementację nowych dyrektyw zamówieniowych minął 18 kwietnia br. w dalszym ciągu, w niektórych państwach członkowskich UE proces ich wdrażania trwa. Zakres reformy objął znaczną część istotnych aspektów zamówień publicznych. Wyszczególnić należy takie zmiany jak wprowadzenie obowiązkowej komunikacji elektronicznej, JEDZ czy zmodyfikowane przesłanki wykluczenia wykonawców z prowadzonego postępowania.

Transpozycja dyrektyw do krajowego porządku prawnego wymagała od państw gruntowego przebudowania przepisów dotyczących zamówień publicznych. Skutkuje to tym, że część członków Unii Europejskiej do teraz nie zakończyła dostosowywania swojego prawa to przepisów unijnych.

W przewodniku wydanym przez kancelarię Wierzbowski Eversheads pt. "EU procurement reform guide 2016" znajdujemy informacje odnośnie problemów ze zmianami w prawie, które napotykają inne państwa członkowskie. Publikacja zawiera także zestawienie procedur odwoławczych, w szczególności dane o liczbie sporów zamówieniowych. W opracowaniu dowiadujemy się także, że know-how i doświadczenie uczestników nie stanowi już tak istotnej przewagi nad konkurencją, zaś każdy uczestnik przetargów publicznych musi nauczyć się sposobu, w jaki można się odnaleźć w aktualnych i zawiłych procedurach.

Źródło: www.eurozamowienia.pl