Zdaniem Starostów Lubuskich ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, w zakresie dotyczącym powiatów zawiera szereg regulacji, które nie uwzględniają warunków i możliwości powiatów. W związku z tym zwrócili się o umożliwienie dalszego działania wszystkim ośrodkom powiatowym i prowadzonym przez organizacje pozarządowe. W swoim wystąpieniu wskazali, iż niezbędne jest określenie trybu tworzenia nowych ośrodków i otwarcie możliwości bezpośredniego zlecania im zadań przez wojewodę, który oceniałby zdolność do ich prowadzenia. Zdaniem starostów nieograniczona prawem liczba ośrodków może skrócić czas przygotowania rodzin i procedurę adopcyjną, a co za tym idzie zmniejszyć koszty i poprawić warunki wychowywania dzieci odrzuconych przez rodziny biologiczne. W swoim stanowisku starostowie podkreślili, że świadczenie alimentacyjne powinno być obligatoryjnie zasądzane od rodziców biologicznych w tym samym postępowaniu, co postanowienie o umieszczeniu dzieci w pieczy zastępczej. Natomiast ściągalnie tych należności należy umocować prawnie tak jak np. zobowiązania podatkowe. Zdaniem starostów niezbędne jest również ustanowienie subwencji, lub dotacji na zadania opiekuńcze wykonywane przez JST. Dochód taki powinien być adekwatny do liczby mieszkańców gminy, powiatu, województwa.

Drugim problemem poruszonym przez konwent jest zadłużenie Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. Starostowie podkreślili, iż nieustanne dopłacanie z budżetu województwa do zadłużonych szpitali powoduje brak środków na inne, równie ważne cele w gminach i powiatach lubuskich. M.in. brakuje środków na wystarczające finansowanie programów profilaktyki zdrowotnej, rozwój kultury fizycznej, w tym sportu dzieci i młodzieży – dziedziny ściśle ze zdrowiem związanej. Taki stan rzeczy zagraża integralności i przyszłości województwa – alarmują starostowie.

Konwent Starostów zapoznał się również z projektem rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia wzorów formularzy oświadczeń majątkowych radnego powiatu, członka zarządu powiatu, sekretarza powiatu, skarbnika powiatu, kierownika jednostki organizacyjnej powiatu, osoby zarządzającej i członka organu zarządzającego powiatową osobą prawną oraz osoby wydającej decyzje administracyjne w imieniu starosty. Wątpliwości starostów budzi objętość nowych wzorów oświadczeń (12 stron) w tym szczegółowość żądanych danych. Wzory oświadczeń powinny być podobnie proste i przejrzyste jak w innych krajach europejskich oraz USA i Kanadzie, gdzie objętość tych dokumentów nie przekracza kilku stron formatu A4 – uznał konwent.

Źródło: wartowiedzieć.org