W trakcie kontroli SP ZOZ (na podstawie uchwały rady powiatu), przeprowadzający kontrolę pracownicy starostwa powiatowego natrafili na sfałszowane zaświadczenia dwóch instytucji państwowych. Kontrolujący dokonali zabezpieczenia dowodów.

Kto jest władny zgłosić do organów ścigania fakt przestępstwa - rada powiatu jako organ założycielski i zlecający kontrolę, zarząd powiatu jako organ wykonawczy czy też inny podmiot?

Odpowiedź

Uprawnionym do wniesienia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa w imieniu powiatu jest starosta.

Uzasadnienie

Artykuł 304 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego (Dz. U. Nr 89, poz. 555 z późn. zm.) ustanawia tzw. obowiązek denucjacji. Zgodnie z tym przepisem każdy obywatel, skoro tylko powziął wiadomość o przestępstwie ma obowiązek zawiadomić o tym ogran ścigania.

Artykuł 304 § 2 Kodeksu postępowania karnego stanowi, że instytucje państwowe i samorządowe, które w związku ze swą działalnością dowiedziały się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, są obowiązane niezwłocznie zawiadomić o tym prokuratora lub policję oraz przedsięwziąć niezbędne czynności do czasu przybycia organu powołanego do ścigania przestępstw lub do czasu wydania przez ten organ stosownego zarządzenia, aby nie dopuścić do zatarcia śladów i dowodów przestępstwa. Z tego przepisu wynika, że w sytuacji przedstawionej w pytaniu szczególny przepis nakłada obowiązek zawiadomienia na powiat. Należy więc wskazać w ustawie o samorządzie powiatowym - dalej jako: u.s.p. przepis kompetencyjny i organ właściwy dla złożenia takiego zawiadomienia. Artykuł 34 ust. 1 in fine stanowi, że starosta powiatu reprezentuje go na zewnątrz. Reprezantacja to także wyrażanie stanowiska i woli w imieniu powiatu. Artykuł 32 i 33 u.s.p. określają kompetencje zarządu zaś art. 12 u.s.p. określa wyłączne kompetencje rady powiatu. W żadnym z powołanych przepisów nie znajduje się taki przepis, który stanowiłby o tym, że do zawiadomienia kompetentny jest albo zarząd albo rada. Stąd należy przyjąć, że kompetencja do wniesienia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa leży po stronie starosty.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 ze zm.)