Pytanie:
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1153) - dalej u.l., uproszczony plan urządzenia lasu (UPUL) sporządzany jest dla lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa, należących do osób fizycznych i wspólnot gruntowych - na zlecenie starosty. Natomiast w myśl art. 21 ust. 1 pkt 3 u.l. dla pozostałych lasów (niestanowiących własności Skarbu Państwa) UPUL sporządzany jest na zlecenie i koszt właścicieli.

W jaki sposób starosta sprawujący, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 u.l., nadzór nad gospodarką leśną w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa może wyegzekwować od podmiotów obowiązek sporządzenia UPUL?

Odpowiedź:
Starosta nie ma możliwości wyegzekwowania obowiązku opracowania uproszczonego planu urządzania lasu dla lasów o powierzchni powyżej 10 ha w drodze decyzji.

Uzasadnienie:
Starosta nie ma podstaw do nałożenia na właściciela lasu obowiązku opracowania uproszczonego planu urządzania lasu. Może on, co najwyżej, w trybie nadzoru egzekwować obowiązki wynikające z art. 9 i art. 13 u.l. Jeśli właściciel lasów nie wykonuje tych obowiązków, starosta może wydać decyzję i egzekwować ją. Nie dotyczy to jednak możliwości przymuszenia właściciela do zlecenia sporządzenia UPUL
Natomiast właściciel, który nie sporządza uproszczonego planu urządzenia lasu, nie może w sposób legalny pozyskiwać drewna. Starosta, chcąc wyegzekwować obowiązek sporządzenia UPUL, może zwracać się do właściciela o wykonanie tego obowiązku, nie może natomiast zastosować np. środka, jakim jest grzywna, albowiem sporządzanie UPUL nie jest procedurą administracyjną. Jest to niewątpliwa niedoskonałość przepisów.