Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.



W 2011 r. wójt prowadził postępowanie w sprawie wydania decyzji o usunięciu odpadów powstających przy obróbce skał nawożonych przez zakłady kamieniarskie na grunt rolny będący własnością osoby fizycznej.

Zostało ono umorzone, ponieważ w międzyczasie starosta wydał decyzję rekultywacyjną dla ww. gruntu. Decyzję rekultywacyjną wydano na wniosek właściciela działki w związku ze zdewastowaniem i zdegradowaniem działki w wyniku gromadzenia na niej odpadów. W decyzji rekultywacyjnej ustalono rolny kierunek rekultywacji, wskazano, że odpady zgromadzone na działce mogą zostać wykorzystane do rekultywacji (wypełnienie zagłębienia) oraz określono termin wykonania do czerwca 2013 r. Właściciel nieruchomości nie wykonał rekultywacji w wyznaczonym terminie.

Czy w tym przypadku starosta może wydać decyzję o niewykonaniu rekultywacji (czy w ogóle można wydać taką decyzję)? Czy też od razu powinien wszcząć może postępowanie egzekucyjne zgodnie z art. 30 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1205) - dalej u.o.g.r.l.?

Jeśli sprawa trafi ponownie do wójta, to czy będzie mógł on prowadzić powstępowanie w sprawie usunięcia odpadów na podstawie art. 26 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21) – dalej u.o., czy też postępowanie na podstawie art. 362 i 363 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1232) - dalej p.o.ś., skoro w decyzji rekultywacyjnej (która nie została wykonana) określono sposób wykorzystania odpadów? Co powinien zrobić wójt, jeśli starosta nie podejmie postępowania egzekucyjnego? Jak powinno wyglądać prawidłowe postępowanie w ww. sprawie?


Odpowiedź:

Nie wydaje się decyzji o niewykonaniu rekultywacji. Organ powinien wszcząć postępowanie w celu jej egzekucji na podstawie ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 1015) – dalej u.p.e.a. w zw. z art. 30 u.o.g.r.l. W momencie, gdy starosta wydał decyzję rekultywacyjną, egzekucja tej decyzji pozostaje w jego kompetencji.


Nie ma takiej możliwości prawnej, aby starosta przerzucił na wójta obowiązek egzekucji wydanej przez siebie decyzji. Wójt nie jest również uprawniony do wyręczania starosty w jego obowiązkach i wydawania ponownej decyzji na podstawie art. 26 ust. 2 u.o., czy też do nakazywania przywrócenia gruntu do stanu poprzedniego na podstawie przepisów p.o.ś.


Uzasadnienie:

Jeżeli starosta nie podejmuje kontroli wykonania tej decyzji, to wójt może wszcząć taką kontrolę, przeprowadzić oględziny i stwierdziwszy, że rekultywacja nie jest prowadzona, wezwać właściciela gruntu, przesłuchać go, a następnie powinien o tym zawiadomić starostę, przekazując mu akta postępowania.

Po otrzymaniu informacji od wójta, że odpady nadal pozostają na gruncie rolnym, starosta powinien bezzwłocznie wszcząć postępowanie w trybie u.p.e.a. i nałożyć na właściciela gruntu grzywnę w celu przymuszenia go do wykonania świadczenia o charakterze niepieniężnym (rekultywacji gruntu). Dopiero jeśli kilkukrotne nałożenie grzywny (i jej egzekucja) nie przyniesie rezultatu, starosta może wykonać "zastępczo" rekultywację gruntu, pobierając na ten cel zaliczkę od podmiotu zobowiązanego i wyznaczając firmę, która wykona tę rekultywację.


Na tym etapie pisanie jakichkolwiek skarg do organu nadzorującego starostę jest nieuzasadnione.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.