Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.

Sprawa dotyczyła kierowcy, który został skierowany na badanie psychologiczne po przekroczeniu przez niego limitu 24 punktów karnych za naruszenia przepisów ruchu drogowego.


Kierowca odwołał się od decyzji starosty. Tłumaczył, iż uzyskał od kontrolującego go policjanta błędną informację dotyczącą ilości posiadanych przez niego punktów karnych. Ponadto odbył szkolenie celem zredukowania ilości punktów karnych w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego.


SKO wyjaśniło, iż nie ma prawa badania prawidłowości przypisania kierowcy punktów karnych, a przy podejmowaniu rozstrzygnięcia kolegium związane jest treścią wniosku Policji.


WSA przypomniał, iż zgodnie z ustawą z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005r., nr 108, poz. 908 ze zm.) starosta wydaje decyzję o skierowaniu kierowcy na badania psychologiczne w zakresie psychologii transportu jeżeli przekroczył liczbę 24 punktów otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego.


Natomiast podmiotem prowadzącym ewidencję kierowców naruszających przepisy o ruchu drogowym jest Policja. Tylko ona jest uprawniona zarówno do dokonywania wpisu przypisanych punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego, jak i do ich usuwania – wyjaśnił WSA.


Kierowca zainteresowany wykreśleniem punktów z ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego może zwrócić się do organu Policji o podjęcie określonego aktu i czynności.


Zatem ani starosta ani SKO nie mają prawa korygowania wpisów dokonanych przez Policję. Starosta podejmuje rozstrzygnięcie w oparciu o dane z ewidencji kierowców naruszających przepisy o ruchu drogowym – podkreślił WSA.


Na podstawie:
Wyrok WSA w Białymstoku z 18 lutego 2014 r., sygn. akt II SA/Bk 728/13, nieprawomocny

Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.