Pytanie:
W jakiej wysokości pobrać opłatę skarbową za wydłużenie czasu obowiązywania zezwolenia na transport odpadów (gdy nie minął 10-letni termin obowiązywania dla zmienianej decyzji, a wydłużenie okresu obowiązywania decyzji wynika z nieutworzenia rejestru w urzędzie marszałkowskim? Czy starosta możne wydłużyć termin obowiązywania zezwolenia na transport odpadów po 23 stycznia 2016 r., na podstawie art 155 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 23) - dalej k.p.a., za opłatę skarbową w wysokości 10 zł? Ma to związek z nieutworzeniem odpowiednich rejestrów elektronicznych w urzędach marszałkowskich.

Odpowiedź:
Starosta możne dokonać wydłużenia terminu obowiązywania zezwolenia na transport odpadów po 23 stycznia 2016 r., na podstawie art 155 k.p.a. Opłata wyniesie 50% stawki. Nie ma jednak znaczenia fakt przedłużenia terminu, w jakim zostanie utworzony rejestr.

Uzasadnienie:
Jeżeli zezwolenie było wydane na czas określony (np. 6 lat), to wraz z upływem tego okresu decyzja wygasa i wtedy należy wystąpić o wydanie nowego zezwolenia w trybie art. 28 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 185, poz. 1243, z późn. zm.).

Jednocześnie przedsiębiorca może przed upływem terminu ważności zezwolenia wydanego na okres krótszy niż 10 lat wystąpić o zmianę w zakresie terminu ważności w trybie art. 155 k.p.a., pod warunkiem, że nie zaszły jakieś okoliczności mogące rzutować na warunki określone w wydanym już zezwoleniu (na okres krótszy niż 10 lat).

Mając na względzie powyższe, w mojej ocenie, w sytuacji gdy pozostałe warunki decyzji nie ulegają zmianie, nie ma konieczności ponownego merytorycznego rozpoznania sprawy, a strona zwróciła się do organu z odpowiednim wnioskiem, wskazując jednocześnie na swój słuszny interes, istnieje formalna możliwość dokonania zmiany w wydanej decyzji w zakresie wydłużenia terminu ważności zezwolenia.

Opłata skarbowa za zmianę terminu zezwolenia powinna zostać pobrana w wysokości 308 zł, zgodnie z pkt 46 w części III załącznika do ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 783), z którego wynika, że opłata skarbowa za przedłużenie ważności zezwolenia ustalana jest w wysokości 50% stawki określonej od zezwolenia.

Drugie rozwiązanie, polegające na złożeniu nowego wniosku, mogłoby mieć miejsce w sytuacji, kiedy nastąpiłyby istotne okoliczności, np. w zakresie przedmiotu i obszaru działania przedsiębiorstwa ubiegającego się o przedłużenie wydanego już zezwolenia czasowego, jak też w przypadku zmiany warunków prowadzenia działalności objętej przedmiotowym zwolnieniem.

Prawo Ochrony Środowiska
Artykuł pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami