Pytanie:
Do starostwa wpłynął wniosek spółki z o.o. w organizacji, przy czym spółka dołączyła do wniosku kserokopię potwierdzenia nadania numeru identyfikacji podatkowej oraz zaświadczenia o nr identyfikacyjnym REGON dla tej spółki w organizacji.

Czy starosta może wydać przedmiotowej spółce zezwolenie na zbieranie odpadów?

Spółka ta będzie posiadać osobowość prawną w momencie uzyskania wpisu do KRS, na dzień dzisiejszy nie wystąpiła o taki wpis. Czy starosta w takiej sytuacji nie powinien odmówić wydania ww. zezwolenia? Jeśli powinien odmówić, to na jakiej podstawie?

Odpowiedź:

Starosta może wydać spółce z o.o. w organizacji zezwolenie na gospodarowanie odpadami, jeżeli wniosek ten spełnia wymagania art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21). Organ powinien jednak sprawdzić, czy wniosek został złożony przez podmiot upoważniony, czyli zarząd lub pełnomocnika. Spółka z o.o. w organizacji ma zdolność do czynności prawnych, chociaż nie posiada osobowości prawnej.

Spółka z o.o. w organizacji musi złożyć wniosek o jej rejestrację w KRS najpóźniej w terminie 6 miesięcy od dnia swojego powstania (czyli od dnia podpisania umowy spółki z o.o.). Jeśli tego nie zrobi, umowa spółki ulega rozwiązaniu. W takim wypadku wspólnicy powinni rozwiązać spółkę w organizacji po natychmiastowej spłacie wszystkich zobowiązań. Jeśli spółka nie będzie w stanie spłacić swoich zobowiązań, konieczne będzie przeprowadzenie przez zarząd postępowania w przedmiocie jej likwidacji.

Uzasadnienie:

Spółka z o.o. w organizacji ma zdolność do czynności prawnych, co oznacza, że może we własnym imieniu działać zarówno w obrocie, jak i przed sądami czy urzędami. A więc spółka z o.o. w organizacji może prowadzić działalność gospodarczą przed wpisaniem jej do KRS – art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 584). Jest ona tzw. ułomną osobą prawną, tzn. może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywaną, choć nie posiada osobowości prawnej. Działa ona w obrocie pod własną firmą, która w chwili rejestracji staje się firmą właściwej spółki z o.o.

Kwestię podmiotowości prawnej spółki w organizacji rozstrzyga art. 11 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1030) - dalej k.s.h. Zgodnie z tym przepisem, spółki kapitałowe w organizacji, o których mowa w art. 161 k.s.h. (spółka z o.o.) i art. 323 k.s.h. (spółka akcyjna), mogą we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywane. Spółki te mogą podjąć działalność gospodarczą przed uzyskaniem wpisu do rejestru przedsiębiorców.

Wspólnicy spółki w organizacji obowiązani są powołać pierwszy zarząd przed zgłoszeniem spółki do sądu rejestrowego (art. 163 pkt 3 k.s.h.). Spółka z o.o. w organizacji reprezentowana jest bowiem przez zarząd albo pełnomocnika powołanego jednomyślną uchwałą wspólników. Potrzeba powołania pełnomocnika powstanie w okresie pomiędzy chwilą zawiązania spółki do momentu wyboru członków pierwszego zarządu. Od chwili powołania pierwszego zarządu wyłącznie on jest uprawniony do prowadzenia spraw spółki z o.o. w organizacji.