Analiza przedłożonego operatu wodnoprawnego wykazała, że planowane do rozbudowy urządzenie wodne to w rzeczywistości zbiornik wodny powstały w wyniku nielegalnego wydobywania kopaliny (zostały już wydane decyzje o naliczeniu opłaty podwyższonej za nielegalne wydobywanie kopaliny i decyzja o zakończeniu rekultywacji w kierunku rolnym ze zbiornikiem wodnym).


Zgodnie z art. 5 ust. 4 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145) – dalej pr. wod., przepisy o wodach stojących stosuje się odpowiednio do wód znajdujących się w zagłębieniach terenu powstałych w wyniku działalności człowieka, niebędących stawami. Oznacza to, że woda znajdująca się w wyrobisku to śródlądowa woda powierzchniowa stojąca.


Czy starosta może wydać pozwolenie wodnoprawne na rozbudowę zbiornika, w którym znajduje się śródlądowa woda powierzchniowa stojąca?

Odpowiedź

Nie znajduję uzasadnienia, aby należało odmówić pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie stawu z wykorzystaniem istniejącego akwenu (wody stojącej). Nie można bowiem wykluczyć, że właściciel przedmiotowej działki i wody planuje wykonać prace zmierzające do powstania stawów, przy czym wskazane byłoby, aby już rekultywacja terenu górniczego określała kierunek rolny ze stawami.


Należy przy tym pamiętać, że wykonanie stawu jako urządzenia wodnego nie polega wyłącznie na wydobyciu urobku. Gdyby to miały być stawy rybne, operat wodnoprawny powinien szczegółowo określić cel i zakres planowanych do wykonania robót oraz szczególnego korzystania z wód, parametry (w tym m.in. głębokość) stawów, grobli stawowych, mnichów, doprowadzenie i odprowadzenie wody itp. W przedstawionej sytuacji, biorąc jednak pod uwagę, że przedmiotowy akwen powstał w wyniku nielegalnego wydobywania kopaliny, należałoby przeanalizować, czy celem tej planowanej "rozbudowy zbiornika" nie jest dalsze wydobywanie kruszywa.

Uwagi

Zwracam uwagę, że w przypadku, gdy z zakresu planowanych prac nie wynika, że ilość wydobytego urobku bilansuje się z pracami ziemnymi, polegającymi na wykonywaniu grobli stawowych, lecz pozostaje nadmiar urobku, to następuje wydobywanie kopaliny ze złóż i do wniosku o udzielenie pozwolenia wodnoprawnego wnioskodawca powinien dołączyć koncesję, bez której wydanie pozwolenia wodnoprawnego nie jest możliwe, z uwagi na naruszenie wymagań wynikających z odrębnych przepisów, o czym mowa w art. 125 pkt 3 pr. wod.

Zwracam również uwagę, że budowa stawów o głębokości nie mniejszej niż 3 m, przepisem § 3 ust. 1 pkt 88 lit. f rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397), została zaliczona do tych inwestycji, zatem do wniosku o udzielenie pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie takich stawów, wnioskodawca powinien dołączyć również decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach.