Czy Starosta Toruński jako organ uzgadniający miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy może odmówić jego uzgodnienia?
W projektach planów pominięta jest problematyka odprowadzania wód opadowych i roztopowych z zabudowy mieszkaniowej. Brak inwentaryzacji istniejących urządzeń melioracji szczegółowej oraz brak zaprojektowania stosownych urządzeń wodnych.
Odpowiedź:
Starosta jako organ uzgadniający (art. 17 pkt 6 lit. b ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym - dalej u.p.z.p. ), może odmówić uzgodnienia projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy, jeśli w planie pominięto zagadnienia odprowadzania wód opadowych i roztopowych z zabudowy mieszkaniowej, nie ma zapisów o istniejących urządzeń melioracji szczegółowej oraz nie zaprojektowano stosownych urządzeń wodnych. Jego kompetencja do uzgodnienia części planu dotyczącej zasad ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu kulturowego wynika z Prawa wodnego . Przepis Prawa wodnego jest przepisem odrębnym, o którym mowa w art. 17 pkt 6 lit. b u.p.z.p. w odniesieniu do organu właściwego do uzgadniania projektu planu na podstawie przepisów odrębnych. Uzgodnienie jest wiążące, zatem bez pozytywnego postanowienia planu uchwalić nie można. Odmawiając uzgodnienia starosta powinien odnieść się do swojego postanowienia, może również wskazać kierunek "poprawek", jakie powinny być dokonane w projekcie. Uzgodnienia odbywają się w trybie art. 106 Kodeksu postępowania administracyjnego - dalej k.p.a. , w którym wskazany jest m.in. termin zajęcia stanowiska przez organ uzgadniający, tj. niezwłoczny, jednak nie później niż w terminie dwóch tygodni od dnia doręczenia mu żądania, chyba że przepis prawa przewiduje inny termin. Z art. 25 ust. 1 u.p.z.p. wynika, iż jest to termin nie krótszy niż 14 dni i nie dłuższy niż 30 dni od dnia udostępnienia projektu planu miejscowego wraz z prognozą oddziaływania na środowisko.
Uzasadnienie:
Przepisy u.p.z.p. wprawdzie nie wskazują na konkretne zasady, warunki czy wymagania, jakie mają być osiągnięte w trakcie uzgodnień z organem właściwym, jedynie stanowi ogólnie, że uzgodnienia odbywają się w zakresie właściwości rzeczowej tych organów, w trybie określonym przez k.p.a. stosowanym odpowiednio, tzn. z modyfikacjami wynikającymi z u.p.z.p. Sprowadzać się to będzie przede wszystkim do rozstrzygnięcia wymaganej formy i sposobu zaskarżania przez gminy stanowisk uprawnionych organów (postanowienie WSA w Poznaniu z dnia 22 listopada 2007 r., II SA/Po 471/07, LEX nr 432729). W myśl art. 106 § 5 k.p.a. , na stanowisko służyć będzie zażalenie. Do wniesienia zażalenia uprawniony jest wyłącznie organ, sporządzający projekt planu miejscowego starosta, jako organ właściwy do wydawania decyzji związanych z gospodarowaniem wodą i odprowadzaniem ścieków może zajmować stanowisko w odniesieniu do swoich kompetencji wyznaczonych ustawowo, w tym w zakresie określonym w Prawa wodnego .
Jeśli wójt nie zgadza się ze stanowiskiem starosty może postanowienie uzgadniające zaskarżyć do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a następnie do sądu administracyjnego.
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm.)
Ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019 ze zm.)
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.)
Starosta może odmówić uzgodnienia planu gdy pominięta jest problematyka odprowadzania wód odpadowych i roztopowych
Czy starosta może odmówić uzgodnienia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy, gdy w projekcie planów pominięta jest problematyka odprowadzania wód opadowych i roztopowych z zabudowy mieszkaniowej?