Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .


Odpowiedź

Mówiąc o egzekucji obowiązków wynikających z decyzji administracyjnej w ścisłym tego słowa znaczeniu zastosowanie znajdzie ustawa z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 1015 z późn. zm.) - dalej u.p.e.a.


Ustawa ta rozróżnia przy tym rolę wierzyciela i organu egzekucyjnego. Wierzycielem jest podmiot uprawniony do żądania wykonania obowiązku lub jego zabezpieczenia w administracyjnym postępowaniu egzekucyjnym lub zabezpieczającym. Uprawnionym do żądania wykonania w drodze egzekucji administracyjnej obowiązków o charakterze niepieniężnym wynikających z decyzji administracyjnych organów administracji rządowej i organów jednostek samorządu terytorialnego jest właściwy do orzekania organ I instancji – w omawianym przypadku starosta.


Winien on zatem zainicjować postępowanie egzekucyjne poprzez wystosowanie upomnienia do zobowiązanego, a następnie wystawienie tytułu wykonawczego i skierowanie go do organu egzekucyjnego. Organ egzekucyjny to organ uprawniony do stosowania w całości lub w części określonych w ustawie środków służących doprowadzeniu do wykonania przez zobowiązanych ich obowiązków o charakterze pieniężnym lub obowiązków o charakterze niepieniężnym oraz zabezpieczania wykonania tych obowiązków. W przypadku obowiązków o charakterze niepieniężnym organ samorządu terytorialnego właściwy rzeczowo w danej sprawie będzie jednocześnie organem egzekucyjnym. Zatem w omawianym przypadku całość postępowania zmierzającego do wyegzekwowania obowiązków wynikających z pozwolenia wodnoprawnego spoczywać będzie na staroście.


Należy jednak również mieć na uwadze sankcje administracyjne związane z nie przestrzeganiem pozwolenia wodnoprawnego przewidziane w samej ustawie z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145 z późn. zm.) - dalej pr. wod. Zgodnie z art. 136 ust. 1 pr. wod. pozwolenie wodnoprawne można cofnąć lub ograniczyć bez odszkodowania, m.in. jeżeli zakład zmienia cel i zakres korzystania z wód lub warunki wykonywania uprawnień ustalonych w pozwoleniu; urządzenia wodne wykonane zostały niezgodnie z warunkami ustalonymi w pozwoleniu wodnoprawnym lub nie są należycie utrzymywane; zakład nie realizuje obowiązków wobec innych zakładów posiadających pozwolenie wodnoprawne, uprawnionych do rybactwa oraz osób narażonych na szkody, albo nie realizuje przedsięwzięć ograniczających negatywne oddziaływanie na środowisko, ustalonych w pozwoleniu. Również i w tym przypadku organem właściwym będzie starosta.

Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .