Pytanie:
W ponadzakładowym układzie zbiorowym dla pracowników niebędących nauczycielami zatrudnionych w szkołach podstawowych w wykazie stanowisk, kwalifikacji i zaszeregowania pracowników jest ujęte stanowisko sekretarki. Czy w związku z tym zatrudniając sekretarkę w szkole podstawowej należy przeprowadzić konkurs na to stanowisko? Czy sekretarka przed zatrudnieniem powinna dostarczyć zaświadczenie o niekaralności.

Odpowiedź:
Postępowanie w sprawie naboru na wolne stanowiska urzędnicze w jednostkach organizacyjnych gminy określa w art. 11 ustawy z 21.11.2008 r. o pracownikach samorządowych.

Na podstawie art. 12 u.p.s. wolnym stanowiskiem urzędniczym jest stanowisko, na które, zgodnie z przepisami ustawy albo w drodze porozumienia, nie został przeniesiony pracownik samorządowy danej jednostki lub na które nie został przeniesiony inny pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, posiadający kwalifikacje wymagane na danym stanowisku lub nie został przeprowadzony na to stanowisko nabór albo na którym mimo przeprowadzonego naboru nie został zatrudniony pracownik. Nie wymaga przeprowadzenia naboru zatrudnienie osoby na zastępstwo w związku z usprawiedliwioną nieobecnością pracownika samorządowego.

W związku z tym należy ustalić, czy stanowisko sekretarki jest stanowiskiem urzędniczym. Rozporządzenie Rady Ministrów z 18.03.2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych w załączniku nr 3, IV tabeli dotyczącej stanowisk, na których stosunek pracy nawiązano na podstawie umowy o pracę, pod literą H dotyczącej samorządowych jednostek organizacyjnych.

Stąd należy uznać, że skoro stanowisko to nie jest stanowiskiem urzędniczym, to nabór na to stanowisko nie musi być otwarty i konkurencyjny. W związku z tym tryb procedury zatrudnienia pracowników na tych stanowiskach pozostawiono do swobodnego uznania pracodawcy, przy zachowaniu zasad wskazanych w treści art. 16 u.p.s.

Zgodnie z treścią art. 6 ust. 1 pkt 1 u.p.s. nie ma obowiązku poświadczania niekaralności w przypadku zatrudniania na stanowiskach nieurzędniczych, zatem i w omawianym przypadku taki obowiązek nie występuje.

LEX Prawo Oświatowe
Artykuł pochodzi z programu LEX Prawo Oświatowe
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami