Obowiązek złożenia informacji (oświadczenia) o braku przynależności do grupy kapitałowej, względnie listy podmiotów należących do tej samej grupy kapitałowej wynika wprost z treści art. 26 ust. 2d ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. -  Prawo zamówień publicznych (Dz. U z 2013 r. poz. 907) dalej p.z.p.

Wykonawca nie może utajnić listy powiązań kapitałowych >>>

Z obowiązkiem tym skorelowano obowiązek działania zamawiającego w postaci wezwania do uzupełnienia, o którym mowa w art. 26 ust. 3 p.z.p. w przypadku, gdy dokumenty powyższe nie zostaną przez wykonawcę przedstawione wraz z ofertą lub wnioskiem o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, lub też gdy będą zawierały błędy, czy też – odpowiedniego wezwania do wyjaśnienia, o którym mowa w art. 26 ust. 4 p.z.p., gdy ich treść budziła będzie wątpliwości zamawiającego. Dla oceny, czy oświadczenie wskazanego wykonawcy odzwierciedla stan faktyczny, konieczne jest odwołanie się do definicji grupy kapitałowej.

Zgodnie z treścią art. 4 pkt 14 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. z 2007 r. Nr 50, poz. 331) dalej u.o.k.k., grupa kapitałowa to wszyscy przedsiębiorcy, którzy są kontrolowani w sposób bezpośredni lub pośredni przez jednego przedsiębiorcę, w tym również tego przedsiębiorcę. Definicja ta dotyczy m.in. przedsiębiorców w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, czyli osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną – wykonujące we własnym imieniu działalność gospodarczą. Ustawodawca w u.o.k.k. rozszerza ten krąg m.in. o osoby fizyczne, która posiadają kontrolę, w rozumieniu art. 4 pkt 4 u.o.k.k., nad co najmniej jednym przedsiębiorcą, choćby nie prowadziły one działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, jeżeli podejmują dalsze działania podlegające kontroli koncentracji.

Spółka cywilna nie stanowi podmiotu posiadającego osobowość prawną lub zdolność prawną. W świetle prawa spółka cywilna nie jest osobą prawną ani przedsiębiorcą, a przedsiębiorcami są wspólnicy spółki cywilnej. W związku z faktem, iż warunkiem zakwalifikowania grupy przedsiębiorców jako grupy kapitałowej, konieczne jest występowanie czynnika kontrolowania w sposób bezpośredni lub pośredni przez jednego przedsiębiorcę, w tym również tego przedsiębiorcę. W przypadku spółki cywilnej czynnik ten nie występuje z uwagi na brak stosunku dominacji jednego ze wspólników spółki cywilnej nad pozostałymi.

 

Dowiedz się więcej z książki
Prawo zamówień publicznych. Wybór najkorzystniejszej oferty i zawieranie umów
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

 

Wynika to z przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121) dalej k.c., w szczególności art. 863 § 1 k.c.- wspólnik nie może rozporządzać udziałem we wspólnym majątku wspólników ani udziałem w poszczególnych składnikach tego majątku, art. 864 k.c. - za zobowiązania spółki wspólnicy odpowiedzialni są solidarnie, art. 865 § 1 k.c. - każdy wspólnik jest uprawniony i zobowiązany do prowadzenia spraw spółki. Wskazane powyżej, bezwzględnie obowiązujące przepisy, wyłączają możliwość wystąpienia w stosunkach pomiędzy wspólnikami spółki cywilnej układu dominacji.

Tym samym, fakt, iż wykonawca, który złożył ofertę w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego we własnym imieniu jest wspólnikiem spółki cywilnej nie ma znaczenia z punktu widzenia oświadczenia o braku przynależności do grupy kapitałowej. Zatem oświadczenie wykonawcy w przedstawionym zakresie jest prawidłowe, gdyż należenie do spółki cywilnej nie oznacza należenia do grupy kapitałowej.