Projekt ustawy ma na celu wprowadzenie rozwiązań, które zapewnią sprawne i bezpieczne przeprowadzenie samego turnieju oraz wpłyną na poprawę bezpieczeństwa na imprezach masowych, w szczególności na imprezach sportowych. Na czas trwania turnieju policja będzie mogła gromadzić i przetwarzać informacje o osobach, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa w czasie mistrzostw. Podczas EURO 2012 przewiduje się także zawieszenie wymogu umieszczania danych osobowych na biletach wstępu na mecze EURO 2012. Planuje się również możliwość wsparcia Straży Granicznej przez służby ochrony lotniska w zakresie kontroli osób oraz przewożonego bagażu i przesyłek pocztowych. Projekt zakłada możliwość karania posiadania niebezpiecznych narzędzi (m.in. noża, maczety) w miejscu publicznym, kiedy jest podejrzenie, że mogą być one użyte w celu popełnienia przestępstwa.

Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie na stałe w ustawie o policji możliwości obserwowania oraz rejestrowania i monitorowania obrazu z pomieszczeń, w których przebywają osoby zatrzymane. Projekt zakłada także odpowiedzialność karną za nagłe wtargnięcie na teren imprezy masowej oraz rozszerza możliwości stosowania zakazu wstępu na imprezy masowe o mecze reprezentacji, które odbywają się zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. W specustawie wprowadzono też zapis o tzw. rozprawie odmiejscowionej. Umożliwia ona osądzenie osoby bezpośrednio na stadionie, w salach wyposażonych w sprzęt umożliwiający połączenie z sędzią przebywającym w tym momencie w sali rozpraw.

Projekt zmienia łącznie 11 ustaw, w tym 5 kodeksów. Poza przepisami tymczasowymi wprowadza również przepisy uzupełniające, które odnoszą się między innymi do: kodeksu karnego, kodeksu wykroczeń, kodeksu postępowania karnego, ustawy o policji, ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

Na podstawie: www.mswia.gov.pl