W marcu nieznacznie spadł poziom bezrobocia w kraju – wynika z danych przedstawionych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. W opinii ekspertów możliwe jest, że to trwała wiosenna tendencja.

Na koniec marca bezrobocie rejestrowane wyniosło 12,9 proc., wynik ten jest o 0,1 proc. lepszy niż w lutym. Bezrobotnych jest jednak więcej w obecnym roku, aniżeli w analogicznym okresie w roku ubiegłym (wzrost o 1,8 proc.).

Aż w 11 województwach stopa bezrobocia uległa zmniejszeniu. Największy spadek odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim, co jednak nie zmienia faktu, że w regionie tym wciąż około jedna na pięć osób jest osobą bezrobotną, a to stanowi najwyższy odsetek w kraju. W województwach: dolnośląskim, małopolskim, mazowieckim i wielkopolskim stopa bezrobocia w porównaniu do lutego nie uległa zmianie. Nieznaczny wzrost bezrobocia odnotowano jedynie w województwie śląskim.

Jak wynika z podanych przez resort pracy statystyk, największe szanse na znalezienie zatrudnienia występują na Mazowszu, tam stopa bezrobocia jest najniższa i wynosi 9,8 proc.

Opracowanie: Karol Kozłowski, RPE WKP
Źródło: Rzeczpospolita z dnia 8 kwietnia 2010 r.