"Są wybory ważne i ważniejsze. Te wybory samorządowe dla Sojuszu Lewicy Demokratycznej są najważniejsze, bo dotyczą ludzi i ich lokalnych spraw. Dlatego też wystawiamy w Polsce blisko 40 tys. kandydatek i kandydatów na prezydentów, burmistrzów i radnych sejmików wojewódzkich, miejskich, gminnych po to m.in., by ludziom pomagać, służyć" - powiedział rzecznik SLD Dariusz Joński.

Sekretarz generalny Sojuszu i szef sztabu wyborczego partii Krzysztof Gawkowski podkreślił, że rozpoczynająca się kampania samorządowa to dla SLD czas na podsumowanie tego, co udało się zrobić lewicowym samorządom przez ostatnie cztery lata. "Lewicowa drużyna samorządowych marzeń 16 listopada stanie do zwycięskiego boju, by pokazać jak dla lewicy ważna jest lokalna społeczność i każda mała ojczyzna" - mówił polityk. Przypomniał, że w sobotę SLD oficjalnie rozpocznie kampanię na konwencji w stolicy.

Podczas konferencji w warszawskiej siedzibie Sojuszu zaprezentowano pierwszy spot wyborczy komitetu SLD-Lewica razem w kampanii samorządowej.

"SLD w samorządzie to ponad 5 tysięcy radnych, wójtów i burmistrzów, a także 23 prezydentów miast. SLD współrządzi w województwach: śląskim i dolnośląskim. To gwarancje, że nasze małe ojczyzny będą zarządzane mądrzej i zdrowiej i bezpieczniej. Dlatego 16 listopada wybierz SLD-Lewica Razem. Wybierz mądrze, zdrowo, bezpiecznie i samorządnie" - mówi lektor w spocie. W tle widać zdjęcia i napisy: "Częstochowa - pierwsze miasto z dofinansowaniem zabiegów in vitro w Polsce", "Rzeszów - nowoczesna infrastruktura miast" oraz "Świnoujście - lider w województwie zachodniopomorskim w wykorzystywaniu środków UE".

Politycy Sojuszu poinformowali też, że ruszyła strona internetowa lewicarazem.org, na której każdy wyborca będzie mógł znaleźć swoją kandydatkę lub kandydata i zapoznać się z ich programem. Joński podkreślił, że strona będzie działała przez najbliższe miesiące; przypomniał, że w przyszłym roku odbędą się wybory prezydenckie i parlamentarne.

Wiceszefowa SLD Paulina Piechna-Więckiewicz przypomniała, że w samorządowej drużynie komitetu SLD-Lewica Razem startuje wiele wspaniałych kandydatek; wymieniła m.in. Izabellę Sierakowską, która startuje do sejmiku woj. lubelskiego oraz Katarzynę Piekarską - ubiegającą się o miejsce w sejmiku na Mazowszu. Joński z wymienił m.in. kandydatów na prezydenta Warszawy Sebastiana Wierzbickiego oraz Olsztyna - Andrzeja Ryńskiego. Przypomniał, że prezentacja kandydatów odbędzie się w sobotę na konwencji.

Na pytanie, na jaki wynik w wyborach samorządowych liczą, Gawkowski odpowiedział, że Sojusz liczy na powtórzenie wyników z 2010 roku. Jego zdaniem "pula lewicowych miast na mapie Polski zostanie powiększona o kolejne".

Joński podkreślił, że dla Sojuszu najważniejsze jest "powstrzymanie bardzo szybko idącej po władzę prawicy" - lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i szefa Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego. "W momencie, gdy Donald Tusk zdecydował się na wyjazd z Polski, na dobrą sprawę zostało dwóch liderów dużego formatu - z jednej strony Leszek Miller po lewej stronie, z drugiej strony - Jarosław Kaczyński. Tylko i wyłącznie mocna lewica, również w samorządzie, będzie mogła tę prawicę powstrzymać" - ocenił rzecznik SLD.

Porozumienie SLD-Lewica razem podpisały we wrześniu m.in. SLD, Unia Pracy, Krajowa Partia Emerytów i Rencistów oraz przedstawiciele ponad 40 organizacji lewicowych i związków zawodowych.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Dwa tygodnie później, 30 listopada przeprowadzona zostanie druga tura głosowania tam, gdzie w pierwszej turze nie zostanie wybrany wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Wybierzemy blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. (PAP)