W trakcie konsultacji rozmawiano między innymi na temat kotłów. Problem ten poruszono podczas spotkania z reprezentantami Lokalnych Alarmów Smogowych (m.in. Rybnickiego Alarmu Smogowego czy Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego). Ci drudzy złożyli ponadto petycję internetową z 4960 podpisami w sprawie ujednolicenia terminu wymiany kotłów. Apelują oni o wprowadzenie zamiast czterech różnych dat – jednej: do 2022 r.

Jak podkreśla Łukasz Tekela, dyrektor wydziału ochrony środowiska w UMWS, władze samorządowe koncentrują się przede wszystkim założeniach projektu uchwały antysmogowej. Z jednej strony chodzi tu o zakaz stosowania złej jakości paliwa, a z drugiej na promowanie właściwych instalacji. Zwrócił on również uwagę, że odpowiednie uregulowania w tym względzie wprowadzi od 2020 r., zarządzenie Komisji Europejskiej. Z kolei, omawiając kwestię domowych kominków zaproponowano wykorzystanie rozwiązań tożsamych z przepisami przyjętymi już w województwie małopolskim.

Uchwała antysmogowa ma obowiązywać na obszarze całego województwa i będzie wymagać skutecznego włączenia się wszystkich gmin. Z szacunkowych danych wynika, że konieczne będzie wymienienie ok. 700 tys. instalacji.

(slaskie.pl)
 

LEX Omega Administracja Samorządowa
Artykuł pochodzi z programu LEX Omega Administracja Samorządowa
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami