Jesteśmy gminną jednostką budżetową. Zatrudniamy osobę na stanowisku instruktora sportu. Jest ono zaliczane do stanowisk pomocniczych i obsługi. Pracownik został skazany prawomocnym wyrokiem sądu na karę 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres 2 lat.

Czy może on pracować nadal na zajmowanym stanowisku?

Odpowiedź

Samo skazanie pracownika jako takie nie uniemożliwia dalszego zatrudniania na stanowisku pomocniczym i obsługi w samorządzie. Dalsze zatrudnianie zależy jednak od przestępstwa, jakie zostało popełnione oraz od tego, czy możliwe jest wykonywanie pracy na danym stanowisku przez skazanego pracownika.

Pracownik samorządowy nie może być skazany prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe i musi cieszyć się nieposzlakowaną opinią, jednakże te wymogi kwalifikacyjne dotyczą tylko pracowników zatrudnionych na stanowiskach urzędniczych (art. 6 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych ).

W przypadku stanowisk pomocniczych i obsługi zasadniczymi wymogami są jedynie (art. 6 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych ):
posiadanie obywatelstwa polskiego, przy czym zgodnie z art. 11 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych  osoba nieposiadająca obywatelstwa polskiego może zostać zatrudniona na stanowisku, na którym wykonywana praca nie polega na bezpośrednim lub pośrednim udziale w wykonywaniu władzy publicznej i funkcji mających na celu ochronę generalnych interesów państwa, jeżeli posiada znajomość języka polskiego potwierdzoną dokumentem określonym w przepisach o służbie cywilnej (tj. dokument określony w § 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie rodzajów dokumentów potwierdzających znajomość języka polskiego przez osoby nieposiadające obywatelstwa polskiego, ubiegające się o zatrudnienie w służbie cywilnej, Dz. U. Nr 64, poz. 539),
pełna zdolność do czynności prawnych oraz korzystanie z pełni praw publicznych,
posiadanie kwalifikacji zawodowych wymaganych do wykonywania pracy na określonym stanowisku.

Niestety, w pytaniu nie podano, za jakie przestępstwo został skazany instruktor.
Biorąc jednak pod uwagę art. 6 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych  należy uznać, że może być nadal zatrudniony - chyba że popełnienie przestępstwa i skazanie uniemożliwia prawidłowe wykonywanie obowiązków pracowniczych, lecz nie powoduje utraty kwalifikacji lub prawa do wykonywania zawodu (czyli nie uniemożliwia w ogóle zatrudnienia na danym stanowisku, a tylko utrudnia pracę). W takim przypadku można zwolnić tego pracownika za wypowiedzeniem.

Jeżeli zaś popełnienie przestępstwa uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku (np. instruktor w wyniku orzeczonego wyroku utracił kwalifikacje, lub został orzeczony w wyroku karnym zakaz wykonywania zawodu), to w związku z tym, że wyrok jest już prawomocny, pracodawca ma prawo rozwiązać z nim umowę o pracę w trybie natychmiastowym tj. bez zachowania okresu wypowiedzenia na podstawie art. 52 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94).


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458)