Kirkuty w Dukli w Beskidzie Niskim i Woli Michowej w Bieszczadach porządkowało 23 skazanych z Zakładu Karnego w Łupkowie k. Sanoka (Podkarpackie) - poinformował w środę oficer prasowy ZK Łupków, Henryk Antoniewicz.

"Kilkudniowe porządkowanie obu cmentarzy żydowskich poprzedziły zajęcia, podczas których skazani dowiadywali się o historii, religii i kulturze narodu żydowskiego, ze szczególnym uwzględnieniem ich dziejów w Bieszczadach i Beskidzie Niskim" - powiedział Antoniewicz.

To część projektu "Tikkun", czyli "Naprawa", realizowanego przez polską i izraelską służbę więzienną. W ramach tego przedsięwzięcia skazani spotkali się już z naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem.

Obejrzeli także przygotowane przez rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej wystawy "Getta i obozy dla ludności żydowskiej na Rzeszowszczyźnie podczas II wojny światowej" oraz "Sprawiedliwi wśród Narodów Świata".

W przyszłym roku skazani z ZK w Łupkowie mają ogrodzić cmentarz żydowski w Woli Michowej oraz rozpocząć porządkowanie kirkutu w Baligrodzie.(PAP)