Wypowiedź wiceministra administracji i cyfryzacji stanowiła odpowiedź na wniesioną w grudniu 2011 r. interpelacje ówczesnej pełnomocnik rządu Julii Pitery. Posłana PO zwróciła uwagę na problem zatrudniania w samorządach osób skazanych przez sąd za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Przepisy w obecnym kształcie pozwalają na zatrudnienie takich osób w charakterze doradców i asystentów. W praktyce oznacza to, że skazanego urzędnika, z którym należy rozwiązać umowę o pracę, można zatrudnić jeszcze tego samego dnia na stanowisku doradcy lub asystenta i powierzyć mu te same albo podobne obowiązki co dotychczas. Jak argumentowała w interpelacji posłanka PO taka sytuacja miała miejsce w jednym z miast województwa małopolskiego. W opinii Pitery, z uwagi, że doradcy i asystenci pracują w bezpośrednim kontakcie z wójtami (burmistrzami, prezydentami miast), starostami i marszałkami województw, a charakter i zakres wykonywanych przez nich zadań wymaga nieposzlakowanej opinii opisany przez nią proceder jest niedopuszczalny.

Z przedstawionych przez Piterę informacji wynika ponadto, że obecnie obowiązujące przepisy nie stanowią odpowiednio skutecznego instrumentu nawet w przypadku osób, które sprawują swoje stanowisko pomimo prawomocnego skazania. Posłanka PO podaje przykład skarbnika z powiatu województwa pomorskiego, który pomimo skazania prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo sprawował swoją funkcje przez kolejnych pięć lat. "Pomimo niewątpliwego niewypełnienia obowiązku przez radę powiatu, która winna odwołać skarbnika z zajmowanego stanowiska na wniosek starosty, wojewoda pomorski nie miał podstaw do działania" - napisała Pitera w interpelacji.

Z jednej strony wiceminister Karpiński przyznał, że opisany problem jest znany ministerstwu. Z drugiej zaś zauważył, że obecnie nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych nie jest planowana i na odpowiednie korekty należy poczekać przynajmniej rok. Karpiński poinformował, że projekt nowelizacji przedmiotowej ustawy, zawierający również korektę innych przepisów zostanie przygotowany w 2013 r.

Źródło: PAP