Pytanie:
Czy skarbnik gminy może bez zgody i wiedzy dyrektora szkoły dokonać zmian w poszczególnych paragrafach budżetu szkoły?

Na sesji rady gminy skarbnik gminy odczytał dokonane zmiany z uwagą, że przesunięcia dokonuje na prośbę dyrektora szkoły.

Odpowiedź:
Wszystko zależy od tego czy dyrektor, jako kierownik jednostki budżetowej, posiada stosowne upoważnienie do dokonywana zmian w planie finansowym jednostki udzielone przez organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego. Kwestię dokonywania zmian w planie finansowym jednostki budżetowej, w tym szkoły, reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 grudnia 2010 r. w sprawie sposobu prowadzenia gospodarki finansowej jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych – dalej r.s.p.g.f. Rozporządzenie określa między innymi:

- sposób i tryb sporządzania planów finansowych,

- sposób dokonywania zmian w planach finansowych jednostek budżetowych oraz zatwierdzania tych zmian.

Jak wynika z § 12 r.s.p.g.f., to zarząd jednostki samorządu terytorialnego zawiadamia samorządowe jednostki budżetowe o dokonanych zmianach planów dochodów i wydatków wprowadzanych w toku wykonywania budżetu. Zawiadomienia te stanowią podstawę do dokonania zmian w planach finansowych jednostek budżetowych. Natomiast kierownicy jednostek budżetowych mogą dokonywać przeniesień planowanych wydatków w planach finansowych w jednostce budżetowej, w której pełnią funkcję kierownika w granicach upoważnień przyznanych przez zarząd jednostki samorządu terytorialnego, i ciągu 7 dni od dnia dokonania zmiany w planie finansowym obowiązani są powiadomić zarząd o dokonanych zmianach.

Jeśli zaś chodzi o dokonywanie zmian w planach finansowych dochodów, o których mowa w art. 223 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, i wydatków nimi finansowanych, zatwierdzenie zmian w tych planach następuje zgodnie z uchwałą organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego. Wobec powyższego, zakres udzielonego kierownikowi jednostki budżetowej upoważnienia może obejmować prawo do dokonywania nieograniczonych zmian między paragrafami w obrębie jednego rozdziału klasyfikacji budżetowej. Należy mieć na uwadze jednak to, że kompetencje te mogą zostać znacznie ograniczone lub kierownik jednostki może zostać całkowicie pozbawiony umocowania do przenoszenia określonego rodzaju wydatków budżetowych w obrębie jednego rozdziału.

Ważne: organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego decyzję w sprawie zakresu upoważnienia przysługującego kierownikowi jednostki organizacyjnej podejmuje w formie uchwały lub zarządzenia. Jeśli dyrektor jednostki budżetowej – szkoły – posiada takie umocowanie, to zmiany w planie finansowym jednostki, dla której jest kierownikiem, powinny być wprowadzone zgodnie z sugestią dyrektora. Powinno to wszystko być sporządzone na piśmie. 

Vademecum Głównego Księgowego
Artykuł pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami