"Pierwsze spotkania z młodymi z całego świata rozpoczną się w Łodzi już w najbliższy piątek. Przez cały najbliższy tydzień kolejne grupy będą - przed spotkaniem z papieżem Franciszkiem - poznawać nasze miasto i region" - podkreślił dyrektor organizacyjny ŚDM w Archidiecezji Łódzkiej ks. Marcin Jarzenkowski.

Tomasz Dominiak z kancelarii marszałka woj. łódzkiego poinformował, że decyzją zarządu woj. łódzkiego w organizację regionalnych obchodów ŚDM zaangażowana została kwota 700 tys. zł. "400 tys. zł przeznaczyliśmy na materiały promocyjne, duża część pieniędzy pozwoli też na sfinansowanie przejazdów kolejowych" - dodał.

W czasie ŚDM Łódzka Kolej Aglomeracyjna uruchomi 24 dodatkowe pociągi. W czasie Dni w Diecezjach będzie to 13 dodatkowych pociągów kursujących po woj. łódzkim - biletem będzie identyfikator ŚDM. Pociągami finansowanymi przez Urząd Marszałkowski pielgrzymi przyjadą m.in. na wspólną mszę św. w Atlas Arenie odprawianą przez arcybiskupa Marka Jędraszewskiego.

ŁKA zawiezie także grupy pielgrzymów z Łódzkiego do Częstochowy i do Krakowa (w obie strony). Jak zaznaczył Janusz Malinowski z ŁKA, przejazdy na miejsce spotkania z papieżem Franciszkiem są finansowane przez Ministerstwo Infrastruktury.

Kompendium wiedzy o Łodzi w jęz. polskim i angielskim, przypinki z wizerunkiem świętej Faustyny, mapki umożliwiające poruszanie się po Łodzi przygotował dla pielgrzymów magistrat. "Nasze placówki kulturalne już czekają na pielgrzymów, którzy chcą zwiedzać przede wszystkim Muzeum Tradycji Niepodległościowych ze szczególnym uwzględnieniem wystawy o Litzmannstadt Getto, a także Muzeum Kinematografii" - zaznaczył dyrektor Biura Informacji i Komunikacji Mariusz Goss.

Okres Dni w Diecezjach wiąże się w Łódzkiem ze szczególną mobilizacją służb odpowiadających za bezpieczeństwo; przez region przebiegają wszystkie szlaki komunikacyjne, którymi podróżować będą pielgrzymi.

"Z naszych szacunków wynika, że pielgrzymów przybywających do woj. łódzkiego będzie 11 tys., z czego 9,4 tys. na terenie Archidiecezji Łódzkiej. Na naszym terenie będzie odbywać się szereg imprez - to wyzwanie dla funkcjonariuszy, zarówno tych umundurowanych, jak i operacyjnych. Musimy zadbać, by uczestnicy czuli się bezpiecznie, by w miejscach noclegów nie dochodziło do żadnych incydentów" - wyjaśnił Adam Kolasa z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Od 3 lipca w łódzkiej KWP działa całodobowe centrum operacyjne, które w wyznaczonych terminach będzie zasilane przez przedstawicieli innych służb, by zapewnić możliwość jak najszybszej reakcji w razie potrzeby. Z Uniwersytetu Łódzkiego oddelegowano 33 studentów (z czego ponad 20 na terenie Łodzi) znających różne języki obce, którzy będą służyć pomocą w porozumieniu się z pielgrzymami.

Policja przeszkoliła tez ponad 1,5 tys. wolontariuszy ŚDM. Poinformowano ich o postępowaniu w przypadku zagrożeń i sposobach szybkiej komunikacji ze służbami. Przygotowano także informator w sześciu językach, podający m.in. numery kontaktowe do służb.

W Łodzi - obok Archidiecezji, która pod hasłem "Łódź Piotrowa w drodze do Krakowa" organizuje pobyt ok. 1,3 tys. osób - pielgrzymów gościć będzie także zakon jezuitów, w ramach spotkania formacyjnego MAGIS 2016 dla 2 tys. uczestników oraz wspólnota Chemin Neuf, która na festiwal "Paradise in the City" zaprosiła ok. 5 tys. osób.

Już w piątek do Łodzi przyjadą uczestnicy Magis 2016. Następnego dnia na stadionie na osiedlu studenckim im. Lumumby spotkają się m.in. z generałem zakonu jezuitów Adolfo Nicolasem, a w niedzielę - wyruszą do innych miejscowości w Polsce, Czechach, na Litwie i Słowacji. (PAP)